Na svět přišel chlapec, kterého odnosily dvě ženy. Lesbický pár vyzkoušel novou metodu umělého oplodnění

Fotografie: Depositphotos

Začátkem listopadu se v Evropě narodil první chlapeček, který se vyvíjel ve dvou dělohách. Nová metoda umělého oplodnění lépe simuluje přirozený proces.

Díky metodě umělého oplodnění se stalo rodiči mnoho párů, které by jinak zůstaly bezdětné. Podle Novinek se u nás „ze zkumavky“ narodí každé 20. dítě a počty takto narozených dětí se neustále zvyšují. Před několika lety se kromě klasického způsobu oplodnění mimo dělohu objevila novinka, díky které dochází k oplodnění uvnitř dělohy a proces oplodnění se tak více blíží tomu přirozenému. Toho využil i španělský lesbický pár, který se „vystřídal“ v donošení svého syna.

K oplodnění vajíčka dochází přímo v děloze

Lesbický pár, Azahara (27) a Estefanía (30), ze španělské Mallorky, právě přivedl na svět svého prvního syna. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se partnerky nestaly prvními ženami v Evropě, které obě ve své děloze nosily stejné dítě, informuje web Fakt. To se mohlo stát díky metodě, která se nazývá InVoCell. Na rozdíl od klasického IVF, kdy se vajíčko oplodňuje ve zkumavce, dochází při této metodě k oplodnění uvnitř dělohy.

Podle webu HavingBabies se jedná o levnější a méně invazivní léčbu. Spermie a vajíčko jsou vloženy do malého inkubátoru, kapsle, která se poté ihned zavede ženě do dělohy. Je důmyslně navržena, aby zůstala na svém místě. K oplodnění tedy dochází v přirozených podmínkách dělohy. Po pěti dnech pak lékař tuto kapsli vyjme a zkontroluje, zda došlo k oplodnění vajíčka. Poté vloží embryo zpět do dělohy a miminko se dále vyvíjí.

Prvenství na tomto poli drží pár z Texasu

V případě páru ze Španělska se vzaly Azahařiny oocyty, tedy buňky, ze kterých vzniká vajíčko, a spermie ze spermabanky. Ty v laboratoři spojili a umístili do kapsle InVoCell. Tu poté vložili Estefaníi pod děložní čípek. Za čtyři dny byla kapsle vyjmuta, bylo zkontrolováno, zda vzniklo embryo, a to lékař vložil do dělohy Azahary, která začátkem listopadu porodila zdravého chlapce Dereka. „Tímto způsobem obě ženy sdílejí nošení embrya v děloze,“ vysvětlil doktor Gallego.

Světové prvenství na tomto poli drží lesbický pár z amerického Texasu, který tímto způsob přivedl na svět chlapečka už v roce 2018. Metoda, kdy k oplodnění dochází uvnitř dělohy, je až o 40 % levnější a mnoho žen vítá myšlenku, že mohou vyživovat embryo ve svém těle už od samotného počátku. Navíc si tato metoda vyžaduje méně léků pro stimulaci vaječníků a není potřeba tak častý monitoring průběhu těhotenství.

Mladá žena si prošla peklem na nebi, aby pomohla bezdětnému páru. Kontrola u doktora ji srazila do kolen

Nevýhodou může být úspěšnost, která je oproti klasickému umělému oplodnění o něco nižší. Tato metoda však osloví především ženy, které slyší na co nejpřirozenější proces početí. Na SvětěKreativity jsme nedávno psali také o zvláštním případu náhradní matky, která porodila dvojčata bezdětnému páru. Genetika však ukázala, že jedno z dvojčat je jejím vlastním dítětem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]