Domácí práce nemusí být utrpením. K usnadnění úklidu stačí účinný domácí čistič z jedné ingredience

Fotografie: Freepik

Domácí práce jsou pro většinu z nás stále nevyhnutelnou povinností, kterou musíme dělat mnohem častěji, než bychom chtěli. Věnujeme svůj čas čištění, zametání a leštění a nejčastěji používáme bělicí nebo potenciálně toxické výrobky pro domácnost. 

Je však snadné se bez nich obejít a nahradit je přísadami, které jsou zcela přírodní a ekologické. Mezi těmito produkty najdeme zejména bílý ocet, který je jako prostředek na domácí úklid zcela nepřekonatelný.

Fotografie: Freepik

Proč si vybrat přírodní produkty?

Existuje několik důvodů, proč jsou ekologické výrobky lepší volbou nejen pro přírodu, ale i pro vás.

  • Vaše skříně již nebudou plné desítek různých produktů na jednotlivé povrchy a potřeby v domácnosti. Bude vám zcela stačit několik ingrediencí, jako je jedlá soda, bílý ocet, citron, marseillské mýdlo, černé mýdlo nebo éterické oleje.
  • Ušetříte peníze, protože tyto přírodní produkty jsou mnohem levnější než ty, které se prodávají v obchodech.
  • Chráníte své zdraví. Důvodem je, že konvenční výrobky pro domácnost jsou zdrojem znečištění v domácnosti, na rozdíl od přírodních produktů.
  • Chráníte planetu, protože omezujete odpad, který vzniká zejména z obalů čisticích prostředků. Ty bývají plastové a končí v koši.
Fotografie: Freepik

Bílý ocet: všestranný čistič

S touto přírodní ingrediencí můžete doma vyčistit téměř všechno. Efektivní a levný bílý ocet dezinfikuje, provoní celou domácnost, odmašťuje a zbavuje vás skvrn od vodního kamene. Navíc je úsporný a respektuje vaše zdraví a životní prostředí. Pro úklid domácnosti je nejlepší zvolit alkoholový ocet nebo bílý ocet s 8% kyselinou octovou.

Jaká jsou různá použití bílého octa?

Jedná se o špičkový víceúčelový produkt, který je určený například k mytí oken, dezinfekci toalet, eliminaci nepříjemných pachů, čištění toalet, sanitaci povrchů a další. Zředěný ve studené nebo horké vodě má vlastnosti těch nejlepších čisticích prostředků a můžete jej využít prakticky v jakékoliv místnosti v domě.

Pokud se vám nelíbí jeho vůně, vložte do octa citronové nebo pomerančové slupky a nechte je v tekutině namočit po dobu několika hodin. Výsledný produkt pak bude příjemně vonět po citrusech.

Fotografie: Freepik

Úklid kuchyně

Bílý ocet působí v kuchyni jak odvápňovací prostředek a odmašťovač. Můžete jej snadno použít k čištění povrchů, jako jsou krájecí desky nebo pracovní desky. Jak na to? Stačí povrch, který chcete očistit, otřít hadříkem namočeným v bílém octě a máte hotovo.

Výborně se hodí také k odstranění vápenných usazenin z kávovarů, varných konvic atd. Octový roztok se nalije do nádoby, která má být odvápněna, nechá se působit po dobu asi 15 minut a následně se konvice vypláchne teplou vodou.

K dezinfekci lednice můžete použít houbu namočenou v čistém octě, abyste ji otřeli, abyste odstranili bakterie a nepříjemné pachy.

Máte-li ucpaný kuchyňský dřez, není nic lepšího než kombinace jedlé sody a bílého octa. Za tímto účelem nalijte šálek jedlé sody do odtoku dřezu a poté do něj nalijte i ohřátý bílý ocet. Uvidíte, že váš dřez bude velmi rychle opět volný.

Zdroj: Goodhousekeeping

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]