Hit letošních Velikonoc je barvení vajíček v ibiškovém čaji

Svátky jara jsou tu a s nimi i zvyk barvení vajíček. V dnešní době spousta lidí přestává k barvení používat umělá barviva a vrací se k nejrůznějším přírodním metodám barvení. Důvodem je většinou to, že umělá barviva obsahují velké množství chemických látek. Navíc vajíčka obarvená přírodní barvou mohou být v mnoha různých barvách a svou krásou často předčí ta nabarvená uměle. My vám dnes přinášíme jeden tip na to, jak přírodní cestou vytvořit krásně modrá vajíčka.

Azurově modrá vajíčka pomocí ibiškového čaje

K barvení budete potřebovat ibiškový čaj, jednu polévkovou lžíce octa, půl litru vody a vařená vajíčka, která chcete obarvit, nejlépe s bílou skořápkou. Lístky ibiškového čaje vložte do misky a zalijte vroucí vodou. Následně do misky přidejte ocet a vše dobře promíchejte. Čaj nechte několik minut louhovat. Následně máte dvě možnosti.

Můžete vajíčka do misky vložit s tím, že v misce ponecháte i čajové lístky, vytvoříte tak originální vajíčka, neboť lístky na nich vytvoří krásné skvrny, vajíčka budou jakoby batikovaná. Nebo můžete nejprve ibiškové lístky z čaje odstranit a teprve poté do něj vložit vajíčka tak, aby byla celá ponořená. Následně nechte působit po dobu alespoň dvaceti minut. Čím déle vajíčka v barvě necháte, tím tmavší modré barvy docílíte.

Pokud toužíte vajíčcích v různých odstínech modré barvy, vyndávejte je z ibiškového čaje postupně v rozmezí několika hodin. Po uplynutí času vajíčka vyjměte, položte na papírový ubrousek a opatrně je koulejte tak dlouho, dokud nejsou úplně suchá.

Po oschnutí se doporučuje vajíčka pro dosažení většího lesku přetřít kouskem másla a nechat zaschnout.

Jaké další přírodní způsoby můžete k barvení použít?

Pokud toužíte po modrých vajíčkách, ale nemáte zrovna po ruce ibiškový čaj, stejného efektu můžete docílit i barvením ve vývaru z červeného zelí. Použitím červeného vína naopak získáte vajíčka krásně červená, pokud dáváte přednost nevšedním růžovým vajíčkům, zkuste použít červenou řepu. Známé je rovněž barvení vajíček v cibulových slupkách, kdy výsledná barva je v odstínu hnědé.

Na barvení vajíček v cibuli se hodí použít vajíčka s hnědou skořápkou, docílíte tak intenzivnější barvy, na ostatní přírodní způsoby barvení se doporučují spíše vajíčka s bílou či béžovou skořápkou. Jarní zelené barvy můžete docílit použitím špenátu či kopřiv, pozitivní žlutou barvu vytvoříte prostřednictvím kurkumy. Stačí kurkumu nasypat do vody, nechat deset minut vařit a poté přidat ocet.

Fotografie: DepositPhotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]