Hvězda gymnastiky se výkonem na videu zapsala do historie. Její pohyby nelze popsat slovy

Fotografie: PhillipaDickens! / Creative Commons / Attribution 2.0

Byla první gymnastkou, které se podařilo získat desítku, tedy nejlepší možné hodnocení od porotců. Desítek pak během své kariéry nasbírala ještě několik.

Gymnastika se vždy řadila k divácky oblíbeným sportům. I u nás se, nejen díky Věře Čáslavské, těšila velké popularitě. Hvězda, která zastínila všechny ostatní a jejíž rekord již nebude nikdy překonán, byla Nadia Comaneciová, jež v pouhých 14 letech ohromila svět gymnastiky. Její bezchybné cvičení porota ocenila nejvyšší známkou.

Předvedla perfektní výkon bez jediné chybičky

Nadia se narodila v Rumunsku v roce 1961. S gymnastikou začala v útlém dětství a byl na ni vyvíjen velký tlak, aby dosahovala dobrých výsledků. Trenéři ji dokonce při cvičení týrali. Tvrdá dřina se jí však vyplatila, jak už brzy ukázala na mistrovství Evropy v roce 1975, kde získala medaile ve všech disciplínách. Kromě prostných, za něž získala stříbro, byly všechny zlaté.

Další moment, kterým se navždy zapsala do historie, se odehrál v soutěži Amerického poháru v Madison Square Garden v roce 1976. Zde jako první gymnastka v historii získala plný počet bodů, tedy 10, a to hned ve dvou disciplínách, v prostných a v přeskoku. Porotci na jejím výkonu nenašli sebemenší chybu, za kterou by jí mohli udělit srážku. Na historické vystoupení v prostných se můžete podívat níže ve videu.

Za 5 let získala nespočet medailí a prvenství

Na olympijských hrách v Montrealu ve stejném roce pak potvrdila, že na světě momentálně nemá konkurentku. Nejvyšší skóre zde získala celkem sedmkrát. Zajímavostí je, že výrobce elektronických tabulí nepočítal s tím, že by někdo mohl nejvyšší skóre obdržet, a tak na výsledkové tabuli musel být její výkon vyznačen jako 1.00.

Fotografie: Freepik

Její úspěšná kariéra pokračovala do roku 1981. Comaneciová si sice prošla i nelehkým obdobím, ale za pouhých pět let soutěžení dokázala vybojovat řadu medailí a vytvořit mnoho rekordů. Například je nejmladší gymnastkou, která vyhrála zlatou medaili ve víceboji. Toto prvenství jí už nikdo nevezme, protože později se věková hranice pro vstup do seniorských soutěží zvýšila na šestnáct let.

Nyní žije v USA a provozuje gymnastickou akademii

Po ukončení kariéry působila v Rumunsku jako trenérka juniorských gymnastek. V roce 1989 emigrovala do USA, kde žije dodnes. Svého nynějšího muže poprvé potkala právě na Americkém šampionátu, tehdy si ho však téměř nevšimla. Jejich cesty se znovu zkřížily až o desítky let později. Dnes manželé provozují gymnastickou akademii a vlastní síť obchodů se sportovním oblečením.

Zdroj: Livebiz