Co vidí slepí? Výzkumnice předvedla mimořádnou simulaci, je to celé jinak

žena slepota
Fotografie: Pixabay

Oslepnutí je něco, co si nikdo nepřeje. Současně tento stav logicky fascinuje vědce, a to nejen z léčebných důvodů. Člověka také zajímá, jak vlastně tito lidé vnímají okolní svět.

Jedna z uživatelek sociální sítě TikTok přišla téměř úplně o zrak. Následně se ovšem rozhodla s diváky podělit o to, jak vlastně vypadá svět z její perspektivy. Vypořádat se s něčím takovým vypadá nepochybně pro mnoho lidí jako nadlidský úkol. Tato žena ovšem ukázala, jak se ona sama s životem v naprosté tmě zvládla vyrovnat. Ve videích – která se samozřejmě stala virály – se tak podělila o zvládání zcela běžných situací v každodenním životě.

Bát se tmy, nebo se s ní poprat?

Jedná se například o vaření, pohyb po domě, úklid a další každodenní činnosti. Za pomoci svého hmatu a zvýšené citlivosti na zvuky se naučila fungovat naprosto bez zraku. Při absenci jednoho smyslu se ostatně často stane, že ty ostatní jsou v různé míře posíleny. Ačkoli není kompletně slepá, její nemoc jí vidění zásadním způsobem omezila. Nenechala se však tímto postižením definovat, ani nijak výrazně omezit. A právě proto se o svůj příběh podělila, aby zprávu předala dál.

Jejím poselstvím je prostá skutečnost, že i s takovýmto stavem se dá nějak žít a fungovat na denní bázi. Konkrétně vysvětlila, že lidé se stejným postižením, jako má ona, nevidí buď vůbec, nebo jen na několik procent. Přesně pak popsala, jak se musela spoléhat hlavně na sluch, hmat a další smysly plus samozřejmě paměť. S touto kombinací se pak opětovně zorientovala v původně známém prostoru. Vyhnula se tak i mnoha nebezpečím a záludnostem.

Apel na veřejnost

Její nahrávky jsou zásobárnou tipů pro lidi, kteří se mohou dostat do stejné situace. Případně někoho takového osobně znají a chtějí mu být nějak nápomocni. Podporuje také vzájemnou trpělivost a celkové porozumění. Na veřejnost pak silně apeluje, že je třeba kontinuálně zvedat celkové porozumění o těchto problémech. Vědět, že někdo nevidí, je totiž něco jiného, než si do nějaké míry takovou situaci představit, nebo dokonce vyzkoušet.

@sadi.theblindlady What Does a Blind Girl See? #learn #education #blind #visuallyimpaired #blindgirl #blindtok ♬ Spongebob Closing Theme Song Music – Ocean Floor Orchestra

Pro mnoho lidí mohou být její nahrávky stále šokující a obtížně pochopitelné. Dá se skrze ně ovšem udělat lepší představa o tom, co z věcí pro nás samozřejmých je pro takové lidí velkou překážkou. Něco podobného se odehrálo i v Česku, kdy si reportérka pomocí závaží a speciálních brýlí či sluchátek vyzkoušela neduhy stáří. Stalo se tak při navrhování nové pobočky banky, která měla být i k seniorům co nejvstřícnější.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*