Jednoduché cviky, které pomohou napravit bůvolí hrb. Zvládne je i naprostý laik

Fotografie: Freepik

Bůvolí hrb se projevuje častěji u starších žen. Jedná se o hromadění tuku v oblasti zad a krční páteře, které posouvá postavení hlavy dopředu a tvoří za krkem nevzhlednou vybouleninu. Pomocí těchto cviků je možné jej eliminovat.

V pokročilém věku se ženám může za krkem objevit tzv. bůvolí hrb. Jedná se o problém, který vyloženě neindikuje zdravotní problémy, ale může se podepisovat na pohybových schopnostech. Jedná se stav, při kterém dochází k hromadění tuku na spodní části krční páteře a postupně se zvětšovat. Pokud se náznaky bůvolího hrbu objeví, je vhodné nejdříve upravit jídelníček do takové míry, aby bylo zamezeno dalšímu vstřebávání tuků. Zároveň je účinné kombinovat dietu se cviky, které stav ještě zlepší, a také pracovat na správném držení těla.

Časté příčiny vzniku bůvolího hrbu

Bůvolí hrb se obvykle rozvíjí na rozhraní krční a hrudní páteře v případě, že oblast krku během života nadměrně namáhána. Namáhání je obvykle způsobeno špatnými návyky držení těla, hrb se však může objevit také jako důsledek hormonálních změn, nemocí oslabujících kvalitu kostí, nebo nárůstu hmotnosti.

Pokud dochází k namáhání krční páteře především mechanického charakteru, tedy nevhodným držením těla, lze vznikající hrb narovnat, budete-li si dávat pozor na přílišné předklánění hlavy, či časté sezení. Ve všech případech je také možné se postupně hrbu zbavit několika jednoduchými cviky, které budete realizovat pravidelně.

Cviky pro zmírnění bůvolího hrbu

Mezi nejvhodnější cviky, které pomáhají zmírňovat tvořící se bůvolí hrb patří především následující.

1.    Kroužení rameny

Fotografie: Freepik

Tento cvik se užívá pro uvolnění krční páteře a také ramen. Provádí se ve stoje s nohami mírně rozkročenými a rukami volně podél těla. Začněte pomalu kroužit rameny dopředu a dozadu. Cvik provádějte po dobu 5 minut.

2.    Asána kobra

Fotografie: Freepik

Velmi dobrým cvikem, který pomáhá při bůvolím hrbu je jogínská pozice kobra. Tento cvik posiluje páteř a kompletně ji protahuje. Cvičení začínáme z lehu na břiše s nataženými nohami a chodidly u sebe.

Dlaně položte na podlahu tak, aby byly v jedné rovině s rameny a pomalu se zvedněte až budete mít ruce zcela narovnané. V pozici vydržte několik sekund za hlubokého dýchání. Asánu 20 krát opakujte.

3.    Kočičí hřbet

Fotografie: Freepik

Kočičí hřbet je cvik, který řada z nás zná už od dětství. Provádí se v kleku na čtyřech a spočívá v prohýbání a vzdouvání páteře, přičemž pohyb je dále podporován kýváním hlavy. Tento cvik by se měl rovněž opakovat 20krát.

4.    Asána pták-pes

Fotografie: Freepik

Jogínská pozice pták-pes je také velmi vhodným cvikem pro posílení a vyrovnání páteře. Asána je založená na kleku na všech čtyřech. Poté zvedněte jednu ruku a protilehlou nohu a vydržte v poloze několik sekund. Končetiny poté vystřídejte. Celou sestavu opakujte 20krát.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]