Jednoduché metody naučí děti počítat snadno a hravě

Počítání dělá mnoha lidem problémy a jsou tu tací, kteří se zkrátka bez kalkulačky neobejdou. Přitom nemusí být potřeba, pokud znáte osvědčené a také známé tipy a triky, díky kterým zvládnete i složité příklady spočítat z hlavy. Že to není možné? Ukážeme vám, že je.

Násobení číslicí 11

Kdykoliv se někde objeví příklad, u kterého je nutné počáteční číslo vynásobit jedenácti, budete hned vědět výsledek. Pokud je číslo, které násobíte jedenáctkou dvoumístné, tak bude základem výsledku. A mezi tyto dvě cifry ještě vepíšete jednu, která je vždy vaším součtem. Vyzkoušejte na různých dalších příkladech a potvrďte si správnost tohoto počítání. Pokud je součet číslic dvouciferný, upraví se výpočet tak, že se tento součet připočítá k první číslici.

Násobení stejných čísel

Co když potřebujete vynásobit dvě stejná čísla, která se skládají z jedniček? I toto je jednoduché. Výsledek bude mít vždy o řád méně, než je celkový počet číslic v příkladu, a jakou bude mít podobu? Stačí jenom začít psát 1 2 3 4 5… až do chvíle, kdy dosáhnete řádu, kterým má vaše počítání končit. A je to.

Násobení číslem 9

Pokud potřebujete násobit číslem 9, je postup také velmi jednoduchý. Na toto počítání budete potřebovat své ruce. Na nich odpočítejte počet prstů, který odpovídá číslu, které chcete devítkou násobit. A poté se podívejte, kolik prstů je před ním a kolik prstů je za ním. Právě tyto počty budou tvořit dvoumístný výsledek.

Při násobená devítkou vám může pomoci i tato tabulka, kterou když si zapamatujete, tak víte jak na to. To proto, že se čísla v prvním sloupci se zvyšují a čísla ve druhém sloupci se snižují.

Násobení třícifernými čísly

Že na toto počítání už budete potřebovat kalkulačku? Také ne. Pokud se tříciferným číslem násobí jednociferné, jen postup snadná. Tříciferné si rozdělíte na stovky a na desítky. Nejprve vynásobíte stovky, potom desítky a výsledek sečtete. 340 x 7 počítáte jako 300 x 7 a 40 x 7, výsledky sečtete a máte 2380.

Naučte se také mocniny

I ty se dají počítat z hlavy. Stačí jenom vědět, že konkrétní číslo na druhou je stejný výpočet, jako o řád menší číslo na druhou, ke kterému je připočteno toto stejné a to, které máte v příkladu. Takže 31 na druhou vypočítáte tak, že použijete výpočet na 30 na druhou a k tomu připočtete 30 a 31.

Pokud potřebujete mocniny čísla, které končí na číslici 5, je postup také snadný. Stačí, když vynásobíte první číslici číslem o jedno větší a potom přidáte na konec čísla 25. Takže například 85 na druhou se počítá jako 8 krát 9 a na konci výsledku dáte 25.

Zkuste snadné dělení 5

Ani to není nijak složité, jelikož je vhodné si pamatovat, že vám pomůže si toto číslo vynásobit dvojkou a poté o jeden řád posunout desetinou čárku. Takže 235/5 počítáte jako 235 krát dvě. A u výsledku 470 posunete desetinou čárku a máte 47.

Fotografie: Depositphotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]