Jasné známky krevní sraženiny v těle, které lze rozpoznat včas. Zdravotní problém, který nás může ohrozit na životě

Fotografie: Getty Images

Pokud dojde k tomu, že naše krev zhoustne, může nám to přivodit nebezpečné komplikace v celém procesu srážení krve. Je proto dobré nemoc včas rozpoznat. Hlavní příznaky popsal lékař Daniel Murrell.

Krev je v našem těle nezbytně důležitá. Díky ní se totiž přenáší po celém organismu důležité živiny, ale i potřebný kyslík. Jedná se o tekutinu specifické barvy, ale i chuti. Srážení krve, na němž se podílí fibrin, je životně důležitý stav. Jedině díky němu totiž dokážeme zastavit krvácení, pokud dojde k vnějšímu poranění. Jestliže ale ke srážení dochází uvnitř těla, může se naopak jednat o stav, který nás ohrožuje na životě.

Fotografie: Freepik

Je důležité včas rozpoznat příznaky

Krevní sraženina, která může v našem těle vzniknout, totiž dokáže ucpat naše cévy, a zamezit tak přísunu krve do důležitých orgánů. Toto onemocnění se zpočátku projevuje nenápadně, může se jednat například o křečové žíly nebo zvýšený krevní tlak. Pokud ale budeme tento zdravotní problém dlouhodobě přehlížet, jeho následky mohou být přímo fatální. Krevní sraženina v srdci nebo v plicích může být příčinou naší smrti.

Fotografie: Pexels

Mezi další projevy krevních sraženin v těle patří bolest na hrudi. Ta se objeví v případě, že sraženina vstoupila do našich plic. Pokud se cítíme dlouhodobě vyčerpaní, a to dokonce i po dlouhém spánku, může být problém také právě s naší krví. Přehlížet bychom neměli ani naše dolní končetiny, právě zde je projev onemocnění nejvýraznější, dochází k jejich otoku. Končetiny jsou také chladné, a to proto, že se do nich kvůli sraženině nedostává dostatečné množství krve, která napomáhá naší termoregulaci.

I krevním sraženinám je možné předcházet

Často se vyskytují i problémy s dýcháním nebo nevysvětlitelné záchvaty kašle. Pokud pociťujeme bolest i při kýchání, může se jednat právě o krevní sraženinu. V tomto případě bychom neměli váhat a ihned vyhledat lékařskou pomoc. Sraženou krev také často doprovází velmi bolestivé křeče. Méně zjevnými příznaky jsou zvýšená teplota, pocit závratě nebo srdeční arytmie.

Fotografie: Freepik

Mezi hlavní příčiny vzniku problému se srážením krve se řadí nezdravý životní styl a špatné stravovací návyky. Vzniku sraženin jsou více vystaveni lidé, kteří žijí pod neustálým stresem.

Fotografie: Pexels

Problémem je i nedodržování dostatečného pitného režimu nebo nedostatečná fyzická aktivita. Velký podíl na vzniku onemocnění má i nadměrná konzumace alkoholických nápojů nebo kouření. Zpozornět bychom měli i v případě těhotenství, zde je zapotřebí zdravotní stav konzultovat s lékařem.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]