Kritéria pro výběr ortopedické matrace

Nejen postel prvotřídní kvality je základem dobrého a zdravého spánku. Pro nerušený spánek je neméně důležitý i výběr matrace, roštu, přikrývky a polštáře. Zvláštní pozornost si zaslouží především ortopedické matrace. Vybíráte-li novou ložnici, věnujte pozornost výběru tohoto zboží. Přeci jen si jej nepořizujeme na chvíli.

Ortopedické matrace jsou určené pro podporu celkové svalové kostry i těla, zejména pak zad a kloubů. Vhodné jsou do všech typů postelí a vyrábějí se do zátěže až 120 kilogramů. Podpírají optimálně páteř, disponují dobrými tepelně izolačními vlastnostmi a nechybí vzdušnost. Určeny jsou na lamelové i obloukové rošty, různé konstrukce s rozličným počtem lamel včetně způsobu uchycení a možnosti polohování. Výběr vhodné matrace je osobní preferencí v závislosti na hmotnost, výšku i polohu, měkkost či tvrdost. Správně pružící matrace neruší klidný spánek, protože podporuje rovnoměrně každičkou část těla. Páteř se nachází v ideální poloze nezávisle na tom, jestli ležíme na boku, zádech či břiše.

Tvrdost matrace

Materiál uvnitř matrace rozhodne o její tvrdosti, která patří k důležitým kritériím při výběru. Vybírat lze mezi studenou pěnou, bio pěnou, viskoelastickou pěnou, tempurem, gelovou či latexovou matrací, pružinovou a další. Většina lidí dělá tu chybu, že vybírá tuhost matrace, dle svého zvyku. Ovšem správnou volbu tvrdosti ovlivňuje váha i věk člověka. Obecně tedy platí, že těžší lidé by měli sáhnout po tvrdší matraci a opačně.

To však není jediné, co rozhoduje jakou tvrdost si vybrat. Vhodný výběr se odvíjí také od způsobu spaní. Spíme-li často na boku, je ideální volba měkčí matrace, jestliže spíme na zádech či břiše může být tvrdší. Spánek patří k důležitým formám odpočinku každého člověka. Psychické a fyzické síly se regenerují během spánku a organismus čerpá energii pro následující den. Kvalita spánku úzce souvisí s vhodně vybranou matrací. Která je ta pravá právě pro vás?

  • Měkké matrace se hodí pro lidi s nižší tělesnou hmotností a pro přechodné spaní
  • Středně měkké se ideálně přizpůsobí tvaru těla, jsou vysoce elastické. Udržují páteř v rovině a užívá je pestrá škála zákazníků, nejčastěji však ženy
  • Střední tvrdost upřednostňují naopak muži a mladší lidé
  • Středně tvrdé matrace využívají zákazníci větší váhové kategorie, většinou opět muži střední a vyšší postavy
  • Tvrdé matrace Jsou určeny lidem s mnoha kilogramy navíc

Potahový materiál

Potah je neodmyslitelnou součástí každé matrace a splňovat by měl celkem čtyři důležité úkoly. K prvnímu patří důraz na hygienické vlastnosti. Ty zajišťují především snímatelné potahy, které lze prát v automatické pračce. Moderní potahy se mohou prát na 40 až 90 stupňů a mohou mít v sobě různé příměsi, jako například Lyocell, Silver, Aloe Vera nebo Microcare. Druhým aspektem je zajištění optimální cirkulace vzduchu a třetím úkolem kvalitního potahového materiálu je zajištění suchého i příjemného klima spánku. Potah absorbuje vlhkost a následně ji uvolňuje, udržuje čistotu i hygienu.  Čtvrtým úkolem je pak i splnění estetické funkce.

Kvalita použitých látek má zásadní vliv na životnost i odolnost. Potahy u náročných matrací mohou být až několik centimetrů silné a různě štepované. Ty kvalitnější nebývají štepované po celé ploše, ale pouze v místech nejvíce namáhaných. Správně zvolený potah na matraci pomůže prodloužit její životnost, chrání postel a poskytuje mnohem vyšší pohodlí. Existují dokonce i voděodolné potahy, které jsou vhodné pro děti a lidi trpící inkontinencí. Výjimku netvoří ani potahy pro alergiky. Zásadním doplňkem každé postele, matrace i potahů jsou dále prostěradla, která přicházejí do přímého kontaktu s pokožkou. Chrání potah i matraci proti nečistotám.

Obrázek: pixabay.com