Malování na hedvábí

V poslední době se můžete setkat čím dál častěji s kreativním koníčkem – malování na hedvábí. Pokud i vás tento druh zábavy a umění zaujal, pak si přečtěte náš článek. Za tímto účelem jsme oslovili paní Evu Vontorovou, která se touto uměleckou tvorbou zabývá již mnoho let.

Pokud nehodláte navštívit nějaký kurz pro začátečníky, doporučuje paní Eva zakoupení knížky od Markéty Lukáčové – Malba na hedvábí. Tím ušetříte mnoho času a zkaženého materiálu. K tomuto úžasnému koníčku není potřeba mnoho pomůcek.

Pomůcky do začátku

Do začátku stačí pár základních zažehlovacích barev Setasilk 45 ml/žlutá, červená, modrá, zelená, hnědá, fialová, oranžová – další odstíny získáte smícháním různých barev mezi sebou. Avšak POZOR, existují ještě barvy napařovací, tak ty si do začátku nepořizujte.

Dále budete potřebovat paletku na barvy, tři velikosti kulatých štětců na akvarel, kontury /gutty/, rám na napínání hedvábí, připináčky, kelímek na vodu, hadřík na otírání štětce a nadšení z poznání něčeho nového. Všechny jmenované pomůcky lze bez problémů zakoupit v e-shopu na stránkách pebeo.cz v sekci Hobby.

Jak začít s malováním

Pokud máte připraveny všechny pomůcky a zjištěny základní informace, hurá do tvoření. Hedvábí napneme nadeštník rám a konturou /guttou/ nakreslíme vzor. Necháme řádně zaschnout a můžeme si pomoci i fénem. Poté si dáme odstíny barev na paletku a jednotlivé části vybarvujeme. Sytost barvy je úměrná ředěním vodou. Bílou docílíme čistou vodou a vymytým štětcem. Jakmile máme hotovo, vysušíme fénem, sundáme z rámu a zažehlíme přes pečící papír na nejvyšší stupeň po dobu pěti minut. Pereme pracím prostředkem vhodným na vlnu a po rubové straně ještě vlhké vyžehlíme. Avšak jak můžete na obrázku vidět, paní Eva nemaluje pouze na šátek. Zkusíte to také?

Obrázek: fareva.cz