Matka nevěsty předala ženichovi ve svatební den dopis se slovy, že sám pozná, kdy ho bude nutné otevřít

Fotografie: Freepik

O mateřské lásce se často a právem říká, že je tím nejsilnějším poutem na světě. Odolá všem překážkám i nástrahám, které jí osud staví do cesty a nakonec vždy vyhraje. O tom, že mateřská láska má neskutečnou sílu, vás přesvědčí i náš dojemný příběh. Vše začalo tajemným dopisem, který matka nevěsty předala v den svatby jejímu novomanželovi.

Oddaná mateřská láska

Dcera, která měla onoho dne svatbu, se jmenovala Nikki. I když na první pohled působila jako šťastná a sebevědomá mladá žena, ve skutečnosti tomu tak úplně nebylo. Nikki totiž trpěla úzkostnými poruchami, které jí velmi znepříjemňovaly život. Byla to právě její matka Terri, která jí s jejími potížemi celá léta pomáhala bojovat a vždy jí byla připravena podat pomocnou ruku.

Když Terri po několika letech od svatby své dcery podlehla rakovině mozku, Nikki její smrt velmi zranila. Najednou měla pocit, že je na vše sama, matka jí velmi chyběla a zároveň se obávala, že bez ní své starosti nezvládne.

Fotografie: Freepik

Se svým smutkem i obavami se svěřila svému manželovi a v té době již také otci svých tří dětí. Ten jí v tento pro ni tak těžký životní okamžik odhalil tajemství, ke kterému došlo v jejich svatební den a o kterém Nikki neměla ani ponětí.

Nastal čas dopis otevřít

V jejich svatební den totiž Terri za manželem své dcery přišla a v nestřeženém okamžiku mu předala dopis se slovy, že až bude potřeba, má ho otevřít a uvnitř najde napsáno, jak má její dceři pomoci překonat úzkost a jak ji podpořit v těžkých časech.

Nikkiin manžel si na slova své tchýně po její smrti vzpomněl a věděl, že nadešel okamžik dopis po mnoha letech otevřít. Věděl, že tak chce učinit ve společnosti Nikki. Napjatě tedy dopis Terri otevřeli. Uvnitř se ukrýval průvodce s názvem „Jak být osobou, kterou Nikki potřebuje“, ve kterém Terri podrobně popisovala, jaké kroky je třeba udělat, když se Nikki zmocní úzkost.

Fotografie: Freepik

Většina rad se vztahovala k tomu, že je třeba Nikki zejména vyslechnout a poslouchat, co ji trápí. To je ta nejdůležitější rada. Nejhorší totiž je, když se lidé trpící úzkostí cítí sami. Nikki i její manžel byli po přečtení velmi dojatí tím, jak empatická a starostlivá Terri byla. Nikki zároveň měla od toho dne v manželovi svou oporu.

Rady, jak pomoci milované osobě, která trpí úzkostí?

Terri vlastně ve svém dopise velmi srozumitelně vysvětlila a zároveň svému zeťovi doporučila to, co lékaři obecně lidem, kteří žijí s osobami, které trpí úzkostí, radí. Jedna z hlavních zásad je zejména dotyčnou osobu právě poslouchat a pokusit se ji pochopit, porozumět tomu, jak se cítí, i když my se cítíme jinak.

K dalším radám patří dotyčnou osobu co nejvíce povzbuzovat a být jí nablízku, dále pomoci jí trochu se distancovat od svých pocitů tím, že si s ní budeme povídat a také tím, že ji přivedeme na jiné myšlenky nějakou společnou aktivitou, jako je například sport či jiný koníček, během kterého se odreaguje.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]