Moudrá rada od zkušené hospodyně, jak správně umýt okna. Budou bez šmouh a skvrn celé měsíce

Fotografie: Getty Images

Mnoho hospodyněk kupuje čisticí prostředky na okna v drogériích. Ty jsou v mnoha případech nákladné a zbytečně zatěžují rodinný rozpočet. Ušetřete s domácími metodami omývání a leštění oken. Budete jistě nadšení z výsledku.

Jaké domácí metody pomohou okna vyčistit?

Bílý vinný ocet a škrob

V misce smíchejte šálek vinného octa spolu s šálkem vody a lžící bramborového škrobu. Roztok přelijte do rozprašovače a aplikujte na okna. Poté setřete hadříkem. Sklo se bude skvěle lesknout čistotou.

Čajový roztok

K jeho přípravě potřebujete dva sáčky černého čaje, jeden citron a pět litrů vody. V pěti litrech vody si svařte po dobu patnácti minut čajové sáčky. Pak zakápněte citronovou šťávou a po vychladnutí použijte tekutinu k mytí oken.

Díky kyselině citronové budou úžasně čistá a lesknoucí se. Kromě jiného se na skle vytvoří ochranný film, který zabrání rychlému znečištění.

Fotografie: Freepik

Voda se šamponem

Tento trik je velmi účinný a levný. Používají ho s oblibou mnohé hospodyňky. Do lavoru s teplou vodou nalijte trochu šamponu a roztokem umyjte klasicky okna. Pak jen vyleštěte bavlněným hadříkem do sucha.

Jedlá soda se solí a kyselinou citronovou

Tato směs dokáže ohledně čištění oken zázraky. Smíchejte si 100 gramů jedlé sody, 100 gramů kyseliny citronové a 100 gramů mořské soli. Směs pak dejte do uzavíratelné nádoby a uskladněte na suchém místě.

Fotografie: Pixabay

Použijte na jedno mytí asi 1 až 3 lžíce do vody. Do prášku je možné také kápnout oblíbený esenciální olejíček. Okna budou nejen čistá, ale i voňavá.

Proč je důležité o okna pečovat?

Pokud chcete zachovat dlouhou životnost oken, je důležité je pravidelně omývat. Někdy postačí jednou až dvakrát za rok.

Fotografie: Freepik

Praktickým smyslem toho všeho samozřejmě je, že uvidíte dobře ven a do obydlí dostanete více světla. K omývání používejte měkké žínky, nebo hadříky, abyste nepoškodili strukturu skla.