Cévní mozková příhoda je velice vážný stav, který vyžaduje, aby se oběti dostalo opravdu co nejrychlejší péče. Není dobré varovné příznaky podceňovat.
K mozkové mrtvici dochází, když se průtok krve do nějaké části mozku sníží nebo úplně zastaví. Nervové buňky pak začnou postrádat kyslík a živiny. Většinou k tomu dochází v důsledku krevní sraženiny nebo krvácení do mozku. Je třeba jednat opravdu rychle, čím delší čas uplyne, tím větší je riziko trvalého poškození mozku. Proto je velice důležité včas zavolat záchranku, říká lékař Seunggu Han.
Příznaky mrtvice
Mozková mrtvice může být velice nebezpečná a přetrvávat, pokud se člověku rychle nedostane péče. Je velice důležité zpozornit ihned po prvním příznaku. Častými příznaky mrtvice jsou takové zdravotní stavy, které je možné zaměnit s něčím jiným. Běžné příznaky mrtvice jsou zmatek, závratě, silná bolest hlavy, špatné vyjadřování, necitlivost v jedné polovině obličeje nebo poruchy vidění.
Co dělat, když má někdo mrtvici
Pokud máte podezření, že někdo z vašich blízkých zrovna prodělává mrtvici, okamžitě zavolejte záchrannou službu. Postižený by rozhodně neměl řídit auto, to mu ihned zakažte. A pokud opravdu nebude chtít zavolat sanitku, měl by ho do nemocnice zavézt někdo, kdo má řidičský průkaz.
Rychlý test
Pro člověka může být velice těžké poznat, jestli má blízká osoba mrtvici, protože signály nejsou vždy tak úplně jednoznačné. Je třeba proto udělat takový rychlý test, pokud máte podezření, že má někdo problém. Nejprve požádejte osobu, aby se usmála a ukázala zuby, pokud jí jeden koutek půjde dolů, měli byste zpozornit. Poté ji požádejte, aby zvedla ruce aspoň na 10 sekund.
Také byste měli vyzkoušet, jestli je schopna říct jednu celou dlouhou větu. To je velice důležité. A především zajistěte, aby se jí dostalo co nejrychlejší pomoci. Čas je v této situaci opravdu důležitý, nezapomínejte na to. Teď, když budete mít podezření, že někdo prodělává mrtvici, budete vědět, co dělat.
Zdroj: Healthline