Nepříjemný zápach z úst může zničit vztah. Jak partnerovi taktně sdělit, že ho trápí tento problém?

Fotografie: Depositphotos

Říká se tomu halitóza, ale normální lidé to jednoduše nazývají špatný dech. Někdy je v partnerském vztahu těžké se s tím vypořádat, protože říct drahé polovičce, že mu páchne z úst, není vůbec příjemné.

V lékařském žargonu se nazývá halitóza, neboli špatný dech. Pro mnoho lidí se jedná o velmi nepříjemnou záležitost, které se často nemohou snadno zbavit. Nejčastěji se tvoří kvůli šíření bakterií v ústech, zejména na zadní straně jazyka. Stává se však, že tato nepříjemnost může narušit společenský nebo dokonce manželský život. Jak říci partnerovi nebo partnerce, že mu páchne z úst, aniž byste ho urazili a riskovali hádku?

Fotografie: Freepik

Když má člověk špatný dech, mnohdy se mu neodvažujeme to říci a velmi často cítíme povinnost to jednoduše přetrpět. Tato situace je pro osobu trpící halitózou ještě těžší než pro osobu, která ji trpí trvale.

Ve většině případů je vzácné, aby si jedinec sám uvědomil, že mu páchne z úst, pokud na to nikdo nepoukáže. Není to přitom snadné říci, protože pro trpícího může být velmi těžké to přijmout a může být rozrušený. Je to velmi citlivé téma, ke kterému je třeba přistupovat s laskavostí a jemností.

Můžeme o tom mluvit, ale se spoustou jemnosti

Nabídněte partnerovi, že se pokusíte zjistit příčinu, zejména pokud je to zdravotní problém, abyste odstranili jakékoli riziko pro jeho zdraví, ale také tak, aby vás tato nepříjemnost nerozdělila. Vysvětlete, že určité zdravotní stavy mohou způsobit halitózu a vám záleží na zdraví vašeho partnera. Vyvarujte se nadávkám nebo černého humoru a zaměřte se spíše na problém se špatným dechem než na osobu.

Fotografie: Freepik

Podle Dr. Fran Walfisha může být tento problém i chronický, čímž se stává nepříjemným jak pro nositele, tak pro jedince kolem. A když tato nepříjemnost ovlivní životního partnera, je možné si s ním promluvit. Musíte jen k tématu přistupovat laskavě a taktně.

Terapeut doporučuje použít techniku zvanou „soft start-up“. Zahájíte konverzaci tím, že se soustředíte na chování místo toho, abyste svého partnera kritizovali, obviňovali nebo na něj útočili.

Pořiďte nové nástroje

Specialista vysvětluje, že musíte partnerovi ukázat, že máte obavy o jeho dech a zdraví, zvláště když vám brání k přístupu k němu. Pokud máte problémy s ním o tom otevřeně mluvit, můžete mu to naznačit tím, že zakoupíte ústní vodu, nové zubní pasty, zubní kartáčky nebo dokonce mátové pastilky, které partnerovi nabídnete například tím, že řeknete „náš dech bude mít svěží vůni“, namísto „svého“ použijte zájmeno „náš“, abyste neurazili svého partnera.

Fotografie: Freepik

Přesto byste si měli promluvit a najít příčinu, která se může být bakteriální, gastronomická (konzumace určitých surovin), zažívací potíže, kyselost jícnu nebo zubní příčiny. Zanedbaná ústa mohou být také důvodem pro špatný dech. To je pochopitelně příčina, kterou musí váš partner konzultovat se svým lékařem. Nikdy ovšem nesmíte zapomínat na jemný přístup a laskavá slova, kterými svého partnera zahrnete. Musí jednoznačně vědět, že ho nekritizujete, ale záleží vám na něm.

Zdroj: VeryWellMind