Netradiční využití aviváže a soli. Budete se divit, na co všechno se doma hodí

Fotografie: Depositphotos

Máte-li doma tyto šikovné pomocníky, můžete si usnadnit celou řadu nezbytných úklidových úkonů. Poradíme vám, jak na to.

Sůl používáme k dochucování pokrmů a aviváž na změkčování a provonění prádla. Ale zajímá vás, co se stane, když tyto dva zdánlivě nesourodé pomocníky spojíme dohromady? Prozradíme vám to – získáme opravdu silný prostředek pro vyčištění prakticky čehokoliv, jenž navíc dokáže potěšit i příjemnou vůní.

Vyčistěte koberec rychle a jednoduše

Najdeme ho v každé místnosti, kde se jednoduše chceme cítit pohodlně nebo příjemně izolovaní od okolního chladu. Bohužel však do sebe koberec dokáže také vstřebat velké množství špíny. Jak s ní zatočit? Stačí smíchat aviváž a sůl. Co bude potřeba? Voda, aviváž, sůl a tkanina z mikrovlákna. Dvě lžíce soli a lžíci aviváže rozmíchejte v méně než jednom litru vody.

Fotografie: Unsplash

Koberec důkladně vysajte a za pomoci kartáče nebo tkaniny z mikrovlákna (podle druhu koberce) aplikujte směs vody, soli a aviváže. Tato směs oživí barvy a vrátí vašim podlahovým textiliím zase krásnou vůni. A jak často tento postup opakovat? Jednou za tři měsíce bohatě stačí.

Jak na odolné skvrny na koberci

Co si počít, pokud se potýkáte s velkým znečištěním koberce? Vsaďte na naše účinné triky. Na plíseň nebo různé skvrny od jídla použijte peroxid vodíku. Ten skvrny zesvětlí, aniž by zničil barvu na tkanině. Na fixy platí peroxid také, poté je ovšem musíte ještě dočistit mýdlem. A na nečistoty od domácích mazlíčků (včetně výkalů) platí pivo, ocet a voda.

Fotografie: Pixabay

Jednoduše smíchejte jeden šálek octa s jedním šálkem vody. Roztok naneste houbou na postižené místo, nechte chvíli působit a omyjte. Pokud skvrna nezmizela, ještě ji důkladně umyjte mýdlovou vodou. Postup opakujte až do doby, dokud skvrna i zápach nezmizí.

Jak odstranit žvýkačku a další lepkavé hmoty

Ne vždy má však znečištění koberce podobu skvrn. Nepříjemně zaskočit vás může i žvýkačka nebo zbytky lepidla. V takovém případě na ně položte kostky ledu. Poté jednoduše zmrzlou hmotu odtrhněte. Půjde to snadno, aniž byste při tom poškodili koberec. Nakonec místo dočistěte mýdlovou vodu. A jak odstranit zákeřný lak na nehty? Nejlépe nemastným odlakovačem naneseným na kosmetický vatový tampon.

Fotografie: Freepik

Vyrobit si může i skvělý osvěžovač vzduchu

Do vhodné misky nasypte několik lžic soli, přidejte asi 5 ml aviváže a vložte hřebíček, stačí 10–15 ks. Nakonec vše posypte solí a osvěžovač umístěte tam, kde potřebujete zlepšit vzduch v místnosti. Hřebíček bude navíc odpuzovat komáry a další nežádoucí havěť. Vydrží vonět několik měsíců – v případě potřeby stačí přidat trochu alkoholu nebo aviváže.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]