Orchideje jsou považovány za jedny z nejkrásnějších květin, není proto divu, že je mnoho z nás touží mít také doma. Orchideje dnes koupíte v každém květinářství i supermarketu, ale problémem bohužel bývá to, že rostlina, která byla při nákupu obsypána nádhernými květy, nám během několika málo týdnů opadá a znovu kvést se jí nechce. Dnes vám proto přinášíme několik praktických tipů, triků a rad, které vám zaručí, že vám vaše orchideje budou všichni závidět.
Jak nejlépe přimět orchideje, aby kvetly?
V případě, že chcete, aby vám orchideje kvetly, musíte je pravidelně zaštipovat. Doporučuje se je zaštipovat pokaždé, když jim odkvete poslední květ, a to obecně v místě třetího pupenu od základu klasu.
Ke stimulaci opětovného kvetení se doporučuje používat speciální pastu s cytokininem, která se nejčastěji používá k množení orchidejí. Pastu pomocí jehly aplikujte na místa, kde se na stonku nachází kolínko.
Pasta zde následně stimuluje růst pupenu, který se brzy promění ve stonek s novými květy. Rovněž se ukazuje se, že orchidejím ke květu pomáhá stimulace některými přírodními prostředky, zejména banánovou slupkou či česnekem přidanými do zálivky.
Obě ingredience stačí nechat po dobu několika málo dní louhovat ve vodě, kterou následně zředíte a použijete namísto obvyklé zálivky. Jednou ročně je rovněž vhodné orchideje přesadit, samozřejmostí by mělo být používání speciálních květináčů z průhledného plastu, které jsou měkké a nezpůsobují přílišný tlak na kořeny rostliny.
Další užitečné informace
Orchideje jsou tak zvané epifytické rostliny neboli přirozeně žijí ve větvích stromů a dalších rostlin, které používají jako podpěru, z tohoto důvodu tak dávají přednost lehké a vzdušné půdě.
Kromě běžných kořenů mají orchideje také speciální vzdušné kořeny, které by se neměly za žádných podmínek odstraňovat. Z hlediska umístění orchidejím vyhovuje dostatek světla, ale nemají rády přímé slunečné paprsky.
Pokud jde o teplotu, nejvhodnější je stálá teplota okolo dvaceti stupňů. Pokud chcete rostlinu lépe stimulovat ke květu, na noc ji přemístěte do místnosti s teplotou o pět stupňů nižší.
Typickou chybou, které se většina lidí při pěstování orchidejí dopouští, je špatné zalévání. Orchideje totiž nesmí ve vodě zůstat stát. Obecně se doporučuje je zalévat přibližně jednou za deset dní tak, že rostlinu silně zalijeme a poté přibližně za hodinu veškerou přebytečnou vodu vylijeme.