Česnek je velmi oblíbenou přísadou v kuchyni. Nejenže dodává svou jedinečnou chuť, ale obsahuje také velice důležité látky pro lidské zdraví. Stejně jako cibule, šalotka nebo třeba pór náleží česnek do čeledi Allium. Česnek je natolik známý, že jen těžko budete hledat člověka, který by ho neznal.
Léčivé vlastnosti česneku již byly využívány v takových kulturách, jako je egyptská, římská či čínská. Bylo provedeno mnoho studií k prokázání zdravotních výhod česneku.
Zdravotní účinky česneku
Čerstvý, dehydrovaný nebo ve formě oleje či tinktury – to jsou všechny podoby česneku. Sloučeniny síry v česneku jsou skutečně odpovědné za mnoho zdravotních přínosů. Mezi tyto sloučeniny patří alicin, dialyldisulfid a s-allyl cystein, které při požití mají v těle silné biologické účinky. Studie prokázaly, že:
- Alicin inhibuje množení bakterií a hub.
- S-allyl cystein má protizánětlivé a neuroprotektivní účinky.
A níže už uvádíme pět konkrétních důvodů, proč denně konzumovat česnek.
Do boje proti nachlazení
Česnek je nízkokalorickou potravinou, která je navíc bohatá na vitamín C, vitamin B a mangan. Toto spojení silných látek napovídá, že se jedná o dobrého pomocníka v boji proti nachlazení. Česnek v jakékoli podobě je známý pro svou silnou funkci posilování imunitního systému.
Máte ucpaný nebo rýmu a trpíte příznaky nepříjemného nachlazení? Jezte česnek každý den. Studie ukázala, že suplementace česneku může zkrátit dobu běžného nachlazení, i když je v tomto směru zapotřebí dalšího výzkumu.
Zlepšení hladiny cholesterolu
Vysoká hladina cholesterolu patří k velmi častým problémům ovlivňujícím kardiovaskulární zdraví. Lidé, kteří mají vysoký obsah cholesterolu v krvi, jej mohou snížit tak, že budou každý den konzumovat česnek. Studie ukázala, že česnek působí jako látka snižující lipidy, a tím pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu.
Snižování vysokého krevního tlaku
Česnek je také úspěšný při snižování vysokého arteriálního tlaku. Vysoký tlak je také jedním z příčin vážného onemocnění kardiovaskulárního systému, jako je například infarkt nebo mrtvice. Doplnění česneku do stravy by mělo podle studie významný dopad na snížení krevního tlaku.
Detoxikace organismu
Sloučeniny síry v česneku spolu s obsahem vitamínů A, B a C mohou proto pomoci játrům při odstraňování toxinů. Tím snižují možné poškození orgánů vyvolaného toxicitou těžkých kovů.
Snížení tělesného tuku
Výzkum ukázal, že Allium sativum může snižovat tělesnou hmotnost a tělesný tuk. Běžným chronickým onemocněním se stalo tukové onemocnění jater, jehož příčinou ale není alkohol.
Česnekové doplňky podávané po dobu 15 týdnů mohou snížit tělesný tuk u pacientů s tímto onemocněním. Experiment in vivo navíc ukázal, že česnek může snížit tělesnou hmotnost i shluky bílých mastných tkání a zabránit tak adipogenezi.