Bohužel jsou skořápky od vajec často považovány za odpad, ale opak je pravdou. Mají totiž mnoho způsobů pro další využití, takže by byla velká škoda, aby končily v koši. Pomohou na zahradě i v domácnosti.
Máte pocit, že se skořápky od vajíček již na nic nehodí a musí se umístit jenom do koše? Děláte velkou chybu, protože tyto přírodní skvosty mohou ještě velmi dobře posloužit. Přečtěte si hned několik různých způsobů pro jejich další využití.
Jako hnojivo
Skořápky obsahují nejen hodně vápníku, ale také další cenné stopové prvky a minerály, jako jsou křemík, fluor a zinek, ale také mnoho dalších užitečných látek. Tím pádem pomáhají rostlinám doplňovat zásoby potřebných látek, což podpoří samotný růst i úrodu.
Odkyselení půdy
Obecně skořápky pomáhají snižovat kyselost půdy, obohacují humus o doplňují do půdy užitečné látky. Prášek z vaječných skořápek lze tedy přidat do jámy na kompost na jaře získáte vynikající hnojivo s optimálním pH pro pěstování zeleniny i okrasných rostlin.
Ochrana proti škůdcům
Hrubě nadrcené vaječné skořápky poslouží jako mechanická bariéra proti škůdcům. Stačí s nimi obsypat záhon nebo danou rostlinu a slimáci a šneci se přes ostré hrany vajíček prostě nedostanou. Nemusíte tak používat žádné drastické chemické prostředky a stejně dosáhnete požadovaného efektu ochrany rostlin.
Mulčování půdy
Skořápky rozdrťte na větší kousky a promíchejte s vrchní vrstvou půdy. Krásný mulč, který nebude hnít tak máte doslova během pár minut. Kromě toho se budou postupně uvolňovat živiny, takže rostlina dostane více vzduchu ke kořenům i důležité látky.
Rychlejší růst sazenic
Připravte si prášek z nadrcených skořápek a využijte ho pro rychlý růst sazenic. Stačí nasypat rovnou k semínku a máte hotovo. Dalším způsobem může být vysetí rovnou do poloviny skořápky, kdy tak nebudete muset řešit květináče a jiné misky pro výsev.
Zdroj: Redakce – svetkreativity.cz