Pěstovat rostliny není alchymie. Základ je ve vodě a v jejím dávkování

Každý zkušený zahrádkář ví, že pro jakékoliv rostliny, které pěstuje buď na zahradě, nebo v domácím prostředí je důležité především světlo, teplo, dostatek vláhy, živin a pravidelné přesazování. Je to živý produkt přírody a potřebuje tudíž pravidelnou péči, bez které dochází k jeho chřadnutí. Rostliny jsou vlastně tak trochu jako my, lidé. Abychom se mohli dlouhodobě radovat z jejich zeleně, je zapotřebí se o ně starat vhodným způsobem.

V tomto článku se budeme soustředit hlavně na to, jak je pro rostlinu důležité kropení vodou. Pojďme se na to podívat.

Jak často rostliny kropit vodou a kdy je to nevhodné?

Jestliže svou pokojovou rostlinu, či květinu nezalijete po delší dobu, může vám prosychat a hrozí, že se již z toho nikdy nevzpamatuje. Mnoho pěstitelů však někdy zapomíná nejen na pravidelnou zálivku, ale také na kropení, které je pro zeleň velice blahodárné. Pokud svou květinu, či rostlinu v květináči pokropíte vodou, bude se jí lépe dařit.

Vodní poprašek pak jen jemně setřete hadříkem z jejích listů. Čisté listy jsou pro květinu důležité z toho důvodu, aby mohla lépe „dýchat“. Upozornění: nedoporučuje se kropit mladé rostliny, respektive ty, které ještě nejsou zakořeněné, dále pak není vhodný vodní postřik na květiny typu begonie, či gloxínie. V zahradnictví vám ale v případě potřeby odborníci poradí, jakou péči konkrétním rostlinám dát.

Frekvence kropení rostlin a teplota vody

Rostliny je dobré kropit alespoň jednou za měsíc. K vodnímu poprašku zásadně nepoužívejte vodu horkou, ani příliš studenou. Její teplota by měla být něco mezi, nejideálnější je pokojová teplota. Jestliže máte k dispozici vodu dešťovou, tak ta je ke kropení nejvhodnější. Jinak použijte vodu z kohoutku, ale odstátou.

Sprcha rostlinám také prospěje

Skvěle prospívá rostlinám a květinám i obyčejná sprcha vlažnou vodou. Květinu pouze přemístíte do koupelny a dáte ji do vany, či sprchového koutu, pak lehce osprchujete, necháte chvíli vodu působit a přebytečnou tekutinu po čase slejete.

Tuto proceduru nemusíte opakovat často, postačí jednou za dva až tři měsíce. Primárně postačí pouze kropení a pravidelná zálivka. Vodní sprcha pomůže rostlinám lépe růst, dále bojuje proti prosychání a žloutnutí listů.

Bio mýdla proti škůdcům

Pokud chcete u svých rostlin a květin bojovat proti zákeřným a neodbytným škůdcům, doporučuje se zakoupit si v zahradnictví speciální mýdlo na přírodní bázi určené pro rostliny, takzvané insekticidní. Můžete si z něj udělat mýdlový roztok pomocí vody a listy rostliny jím potírat, nebo kropit. Voda k roztoku se hodí nejlépe destilovaná.

Rostliny činí náš život krásnějším, zdravějším, zelenějším, a proto se o ně nezapomeňte náležitě starat. Odmění se vám bujným porostem a úžasnými květy.

Fotografie: GARDEN ORCHIDES

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]