Poslední zpráva od malého chlapce, předtím než se rozhodl ukončit svůj život, dojme i nejodolnější jedince

Fotografie: Freepik

Šikana patří mezi velmi diskutovaná témata v mnoha zemích světa. Může způsobit vážné psychické problémy zejména u dětí. Obětí posměšků a naschválů ze stran spolužáků se stal i chlapec ze Španělska, který tu tíhu neunesl a vzal si život.

Tichý, citlivý a nadaný Diego

Diego Gonzalez byl dle slov své matky vždy velmi tichým, citlivým a také na svůj věk vyspělým hochem. Avšak stal se cílem šikany ve škole a odmítal ji kvůli tomu navštěvovat. Jeho úzkosti se natolik vystupňovali, že se rozhodl ukončit svůj život skokem z okna svého pokoje. Smutný příběh zveřejnil deník The Independent. Zdrcení rodiče našli pouze dopis na rozloučenou. Ten se nakonec rozhodli zveřejnit, aby se stal jakousi motivací pro všechny, kteří mohou šikanování dětí zabránit.

Fotografie: Freepik

Srdceryvný dopis na rozloučenou

Když si rodiče malého Diega pročítali dopis na rozloučenou, slzy se jim hrnuly do očí. Jejich bolest ze ztráty dítěte pravděpodobně nelze popsat. Chlapec napsal: „Milý tatínku a maminko, omlouvám se za svůj čin a doufám, že mi ho někdy odpustíte. Nenávidím školu a nemohu do ní chodit. Nevidím jiný způsob, jak se tomu vyhnout. Tati, naučil jsi mě držet slovo a předal jsi mi hodně dobroty. Mami, děkuji, že ses o mě tak pečlivě starala a ukázala mi krásy života. Jste ti nejlepší rodiče na světě. A ještě jedna věta pro sestru: Doufám, že si najdeš brzy práci snů a budeš šťastná.“

Fotografie: Freepik

Zdlouhavé vyšetřování policie

Když policie vyšetřovala úmrtí malého chlapce, přišla s jedním zásadním zjištěním. Diego byl ve škole zřejmě pod velkým tlakem. Dlouhou dobu si doma stěžoval na to, že tam nechce chodit, nikdy ovšem nesdělil důvod.

Asi dva týdny před touto tragédií se stal obdobný případ v jiné třídě stejné školy. Sebevraždu spáchala dívka, kterou fyzicky napadaly spolužačky. Policisté se tedy rozhodli navštívit vzdělávací zařízení. Chtěli zjistit možné souvislosti mezi oběma případy a identifikovat viníky.

Fotografie: Freepik

Šikana je velký problém, který je nutné řešit

Závěr byl jasný, docházelo k šikanování obou dětí ze stran spolužáků. Chlapec i dívka se uzavřeli do sebe, a nakonec přestali také komunikovat s okolím. Tzv. mutismus (nemluvnost) je dle odborníků typický u traumatizovaných jedinců. Současně se přidává i rozvoj deprese, nechutenství či jiné fyzické projevy. Rodiče i učitelé by si tedy měli všímat jakýchkoliv změn na dětech.