Odborníci varují před touto častou chybu při odchodu do důchodu. Mnoho lidí by muselo peníze vracet

Fotografie: Depositphotos

Pro ty, kteří pobírají předčasný důchod, platí jiná pravidla než pro řádné důchodce. Musí si dát pozor na měsíční příjmy, jinak mohou již vyplacený předčasný důchod i vracet.

Lidé v předčasném důchodu by si měli pohlídat své měsíční příjmy. Podle zákona totiž na rozdíl od důchodců, pobírajících řádný starobní důchod, nesmějí pracovat. Jak uvedla TN, pracovní omezení jsou pro ně velmi přísná. V případě jejich nedodržení pak těmto lidem hrozí, že budou muset už vyplacený předčasný důchod zpětně vracet.

Předčasní důchodci nesmí vykonávat výdělečnou činnost

Častým důvodem, proč lidé žádají o předčasný důchod, je ztráta zaměstnání a nemožnost nalézt práci novou, dále také přibývající zdravotní problémy nebo péče o osobu blízkou. Předčasný důchod tak zajišťuje alespoň nějaký příjem i za cenu toho, že jejich důchod bude nižší. Přivýdělek by v předčasném důchodu mnoho lidí uvítalo, ale ten je značně omezený.

Lidé pobírající předčasný starobní důchod nesmí vykonávat výdělečnou činnost, která by zakládala účast na pojištění.Pokud se ČSSZ o takové skutečnosti dozví, předčasný starobní důchod zastaví a za období, kdy poživatel předčasného starobního důchodu pracoval, mu vykáže přeplatek na tomto důchodu,“ uvádí ČSSZ na svých stránkách.

Důchodová reforma přináší nečekané novinky. Změní se minimální částka i věk odchodu do důchodu

Možnost přivýdělku je pro ně omezena

Něco málo si však v předčasném důchodu přivydělat můžete. Povolený je výdělek do 10 000 Kč měsíčně v případě, že pracujete na dohodu o provedení práce. Jako OSVČ nesmí váš příjem po odpočtu nákladů překročit hranici 8 794 Kč. Můžete rovněž vykonávat zaměstnání tzv. malého rozsahu. Příjem z takového zaměstnání nesmí překročit 3 999 Kč měsíčně.

starší žena
Fotografie: Freepik

Předčasný důchodce může také znovu nastoupit do zaměstnání. Tuto skutečnost musí nahlásit do 8 dnů na ČSSZ. Předčasný důchod mu je tímto pozastaven. V případě, že ze zaměstnání odejde, musí si o předčasný, případně už řádný starobní důchod znovu zažádat. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o novinkách, které přinese chystaná důchodová reforma.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*