Při přípravě řízků dělá 9 z 10 Čechů tuto obrovskou chybu, která vás může stát zdraví

Fotografie: Brücke-Osteuropa / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Řízky patří k pokladům evropské kuchyně, v mnoha státech se těší velké oblibě. U nás si bez nich spousta rodin nedovede představit sváteční tabuli. 

Příprava masa v trojobalu není složitá, nicméně jde o proces, při němž vznikne spousta nepořádku. Tři nádoby na obalování, prkénko, palička… a někdy i kuchyňská linka, stěny a blízké okolí, protože při naklepávání může z masa stříkat tekutina. Mnoho rodin si tedy i v obavách z toho, že budou mít po kuchyni choroboplodné zárodky, pomáhá při naklepávání masa trikem, který si v posledních letech získal velkou oblibu. Na jeho nebezpečí na svém instagramovém profilu upozorňuje polská publicistka Katarzyna Bosacka.

Neškoďme svému zdraví při přípravě řízků

Co je tím trikem, který jsme si oblíbili, ale který může být našemu zdraví nebezpečný?  Je to postup, jenž se rozšířil v posledních letech, a to díky dostupnosti plastového pomocníka v podobě potravinové folie či mikrotenových sáčků. Také je při přípravě masa využíváte? Pozor na to. Mohou se z nich totiž uvolňovat plastové mikročástice.

Maso je porézní, tudíž tyto částice absorbuje. Buďme k sobě upřímní – plasty ve svém těle zřejmě nechceme. Pokud už folii či sáček při zpracování masa využijete, doporučuje se být velice opatrní, maso naklepávat velmi jemně a pomalu. Toto ovšem platí nejen u potravinové folie. Důležité je i to, na čem maso naklepáváme.

Inspekce odhalila extrémně nebezpečné těstoviny v českých obchodech. Za žádnou cenu je nekonzumujte

Naklepávání řízků syrové maso
Fotografie: Pixabay

O čem je řeč? Jde o prkénko. Některé zdroje sice uvádějí, že dřevěné není vhodné z hlediska hygieny, hůře se totiž desinfikuje. Nicméně plastová podložka působí stejně jako potravinová folie či mikrotenový sáček – i z ní se uvolňují mikročástice. Navíc nikdy nezůstane po celou svou životnost hladká, tudíž výhoda snadné desinfekce je také diskutabilní.

Nejvýhodnější cestou se tedy jeví využívat jedno klasické dřevěné prkénko na maso, nezpracovávat na něm jiné potraviny, tedy nekrájet na něm ovoce, zeleninu, pečivo apod. Zkrátka si jej „rezervovat“ pouze pro zpracování masa.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*