Přírodní poklad pro váš žaludek. Dejte sbohem nepříjemným problémům s pálením žáhy

Fotografie: Freepik

Téměř každý z nás to alespoň jednou v životě zažil. Pálení žáhy vyvolává nepříjemný bolestivý pocit v oblasti jícnu. Příčiny tohoto stavu jsou obvykle spojeny s refluxem, který způsobuje nepříjemnou chuť v ústech nebo v krku. Může jít o zcela neškodný projev trávení, ale i závažnější nemoc, kterou je třeba odborně léčit.

Těmto nepříjemným projevům se lze úspěšně vyhnout, pokud věnujete pozornost svému životnímu stylu a stravě. Je však také nutné porozumět faktorům, které pálení žáhy vyvolávají.

Rizikové faktory

Pálení žáhy je obvykle příznakem refluxní choroby jícnu. Tento stav samozřejmě může vycházet i z genetiky, ale daleko častěji je způsoben jinými faktory. Mezi ně patří:

  • Špatná strava, která poskytuje velmi málo živin nezbytných pro dobré zdraví sliznic
  • Nadváha
  • Stres, faktor, který snižuje kvalitu našich trávicích enzymů a podporuje vylučování kyselin
  • Alkohol a kouření, které negativně ovlivňují sliznici našeho žaludku
  • Jedení příliš pozdě večer
  • Bakteriální infekce
  • Nadměrná konzumace kávy, která může nakonec vést k zánětu žaludku

Někdy může být pálení žáhy způsobeno také peptickým vředem, akutní nebo chronickou gastritidou, těhotenstvím a užíváním protizánětlivých léků.

Další projevy pálení žáhy

Pokud trpíme pálením žáhy, nezřídka se k těmto potížím připojují i další projevy, které nejsou o nic méně závažné. Mezi ně patří:

  • Eroze zubů
  • Častá laryngitida
  • Kašel
  • Chraplavý hlas
  • Bolest na hrudi

Pálení žáhy se většinou řeší prostřednictvím léčebných přípravků. Není to však jediná cesta. Daleko šetrnější je použít k léčbě přírodní produkty.

Aloe vera

Aloe vera umí přirozeně působit proti překyselení. Tato rostlina má regenerační a hojivé vlastnosti a může být velmi užitečná při zmírnění bolestí v žaludku. Jak ji užívat? Pořiďte si přírodní gel z aloe vera a konzumujte jej vždy dvě lžíce ráno a večer po jídle.

Fotografie: Pixabay

Jablečný ocet

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení je jablečný ocet považován za alkalizující přísadu, a proto může pomoci v boji proti kyselosti. Dopřejte si nalačno jednu lžíci jablečného octa rozředěného ve sklenici vody. Už od rána bude váš žaludek lépe pracovat a vy se budete cítit dobře.

Zázvor

Tento asijský zázrak je dobře znám svými zklidňujícími účinky na trávení. Umí velmi dobře pomoci i v případě pálení žáhy. Chcete-li zázvor naplno využít, je nejlepší jej čerstvý zařadit do některého jídla, nebo je možné jej pít ve formě bylinného čaje.

Fotografie: Pixabay

Jedlá soda

Stejně jako jablečný ocet může jedlá soda pomoci neutralizovat přebytečnou kyselost v žaludku. Jako první pomoc při pálení žáhy je dobré rozmíchat jednu čajovou lžičku jedlé sody ve sklenici vody a pak tento roztok pomalu vypít. Nepoužívejte však příliš často, maximálně jedenkrát do týdne. V opačném případě by mohlo dojít i ke zhoršení potíží.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]