Češi na ni úplně zapomněli. Tato lahodná zelenina promění vaši polévku v luxusní pokrm

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kořenová zelenina patří mezi nejčastěji využívané. Není divu, je skvělým základem nejen pro polévky. A patří sem i jedna málem zapomenutá dobrota.

Mrkev, celer, petržel, řepa, možná pastiňák. To jsou druhy, které do svých polévek či omáček používá prakticky každý z nás. Dále pak samozřejmě brambory, cibuli nebo česnek. Základní druhy používané v historii jsme ale poněkud pozapomněli. A někteří z nás se k nim při tvorbě domácích jídel rádi vracejí. Moje rodina má například v oblibě žlutou nebo černou mrkev.

Zapomenutý poklad jménem salsefie

Věděli jste, že kořenová zelenina s trochu krkolomným názvem salsefie hrála v minulosti klíčovou roli v mnoha kuchařských receptech? I dnes ji mnozí zaměňují s jinými jedlými kořeny, ona totiž vzhledově připomíná petržel. Někteří ji také chybně označují jako černý kořen. Co je tedy vlastně salsefie? Svými vlastnostmi vás zcela jistě překvapí. Navíc její sezóna právě teď (v říjnu) začíná a pokračovat bude až zhruba do března.

Co je salsefie zač

Jak jsme již zmínili, vzhledově připomíná petržel. Její chuť je ale jemnější. Možná si ji tedy oblíbí i ti, kdo jsou na chuť petržele citliví. Možná by stálo za to zkusit ji nabídnout i hypersenzitivním dětem. Tato kořenová zelenina, známá také jako kozí brada, byla velmi oblíbená například v 16. století.

Polévka z mletého hovězího hotová porce v bílé misce s modrým vzorem

Sousedka mi předala svůj recept na božskou polévku s hovězím masem. Po návštěvě o ní básnila celá rodina

Brzy ji však zastínil černý kořen, který bývá se salsefií často zaměňován. Salsefie je také velmi zdravá, obsahuje vitamíny skupin B i C, mangan a hořčík. Tím zlepšuje stav cév, snižuje záněty a podporuje imunitu. Může se jíst syrová, v salátech, lze ji péct, blanšírovat, vařit i smažit.

Salsefie kořeny salsefie s listy (vypadá jako petržel)

Rozdíl mezi salsefií a černým kořenem

Černý kořen, jinak také řečený „zimní chřest“, se vyznačuje černo-hnědou slupkou a bílou dužinou, připomínající chřest. Oproti tomu salsefie má světlou barvu a kuželovitý tvar, proto je podobná petrželi nebo pastináku. Rozdíl poznáte i v chuti – kořen salsefie je sladší a jemnější, někdy s příchutí připomínající ústřice, což jí také vysloužilo přezdívku „ústřicová rostlina“.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*