Proč psi na některé lidi štěkají a na jiné ne? Odpověď je ukrytá hluboko v psích instinktech

Fotografie: Freepik

Psi jsou velmi citliví a vnímaví. Mají vrozené instinkty, které jim dávají schopnosti rozpoznat věci, které my vůbec nedokážeme vnímat. Možná jste si všimli, že psi na některé lidi intenzivně štěkají, zatímco jiní je nechávají zcela v klidu.

Chybí jim socializace

Psi mají v povaze bát se neznámých věcí a lidí. Pokud tedy pes není dostatečně socializovaný a nepřichází pravidelně do kontaktu s mnoha různými lidmi a jejich pachy, může na lidi reagovat agresivně nebo bázlivě. Jestliže tedy váš pes neustále na cizí lidi štěká, je nezbytně nutné jej začít na lidí více zvykat a ukázat mu, že nejde o nebezpečí.

Fotografie: Freepik

Něco se jim nezdá

Psi považují různé typy lidských tváří, pachů a chování za nebezpečné. Například se jim nelíbí:

  • když člověk nosí čepici a sluneční brýle
  • má vousy
  • je velmi vysoký
  • dívá se psovi přímo do očí
  • nosí výrazné vůně jako je tabák, silný parfém apod.
Fotografie: Freepik

Mají špatnou zkušenost

Psi si pamatují nepříjemné události. Některé pachy a činy tyto vzpomínky vyvolávají, což ve zvířeti vyvolá přirozenou obrannou reakci. Pokud tedy váš pes v mládí zažil něco nepříjemného, je dobré pokusit se s ním nejprve sami tuto nepříjemnou vzpomínku překonat, případně vyhledat odbornou pomoc.

Mají ochranný reflex

Psi, zejména strážní psi jako je doga, německý ovčák, nebo lovečtí psi, mohou mít silný ochranný reflex. Chrání nejen své území, ale také svého majitele. Výsledkem je, že často útočí na cizí lidi a mohou jim také ublížit. Psi mohou být také vyprovokováni tím, že někdo vydává hlasité zvuky, chová se nezvykle nebo dělá rychlé pohyby.

Fotografie: Freepik

Jak zabránit štěkání?

Nejjednodušší způsob je psovi ukázat, že i neznámí lidé jsou neškodní a nijak jej neohrožují. Můžete jej trénovat v rozpoznávání různých druhů chování a pomoci mu pochopit, že jej neohrožuje. U většiny psů se podaří toto chování časem zvrátit.

Zdroj: Mypetchild

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]