Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice je akutní stav způsobený zneprůchodněním cévy v mozku. Příčiny jsou dvojího typu. Buď ischemie, kdy céva je ucpána a do ostatních částí mozku se nedostává dostatek kyslíku, nebo hemoragie, což je krvácení z prasklé mozkové cévy. Oba typy vyžadují včasný zásah lékaře.
Odborníci dokonce tvrdí, že první pomoc poskytnutá do tří hodin od propuknutí mrtvice značně snižuje případné její následky a zvyšuje se výrazně i šance na přežití. Naučte se správně mrtvici rozeznat, můžete zachránit nejen svůj život, ale i těch ostatních.
Metody, jak zjistit příznaky mozkové příhody
Mezi důležité prvky, jak zjistit příznaky cévní mozkové příhody můžeme zařadit tyto:
- Pobídněte dotyčného, ať se usměje: povislý koutek na jedné straně značí, že se jedná o mrtvici
- Řekněte nemocnému krátkou větu, kterou má zopakovat: jestliže má problém komunikovat souvisle, je to problém a může se jednat o cévní mozkovou příhodu
- Požádejte dotyčného, aby předpažil: padá mu snad jedna paže a nedokáže ji udržet ve vzduchu? Pak je to patrně spojené s mrtvicí
Mezi další příznaky cévní mozkové příhody také patří: vrávoravá chůze, náhlá a silná bolest hlavy, závratě a nevolnosti, ztráta rovnováhy, dvojité vidění.
Přivolejte včas lékařskou pomoc
I když máte jen pouhé podezření na cévní mozkovou příhodu, volejte ihned záchrannou službu. Včasné poskytnutí pomoci je zásadní. Jde takřka o minuty. U nemocného bedlivě sledujte fyziologické funkce. Umístěte ho do stabilizované polohy, zajistěte mu klid, přikryjte ho nějakou dekou a ústa také můžete potírat hadříkem, namočeným ve vodě.
Nikdy nedávejte postiženému člověku s mrtvicí napít přímo. Mohl by se začít dusit, nebo aspirovat. Pokud by upadl do bezvědomí a nedýchal, musíte zahájit resuscitaci. Do příjezdu záchranné služby se od nemocného s cévní mozkovou příhodou nevzdalujte a snažte se jej uklidnit.
Fotografie: Freepik