Pokud se domníváte, že roztoči jsou našimi společníky pouze v naší domácnosti, například v kobercích či v posteli, mýlíte se. Mnoho těchto mikroorganismů totiž žije i na nás samotných.
Na první pohled je samozřejmě nevidíme, protože jejich velikost obvykle nedosahuje ani jedné třetiny milimetru, ale pokud bychom se na sebe podívali pod mikroskopem, viděli bychom, že na nás žijí celé kolonie těchto nevábně vypadajících stvoření. Navíc kvůli nim často trpíme nejrůznějšími problémy.
Kdo cizopasí na našem těle?
Setkáme se s nimi na celém našem těle, tedy i na obličeji, řasách či ve vlasech. Biologické jméno těchto roztočů je Demodex, česky trudník. Tento roztoč v mnohanásobném zvětšení připomíná svým tvarem doutník s osmi malýma nohama.
Vzhledem k tomu, že nemají rádi denní světlo, jsou aktivní zejména v nočních hodinách, kdy se po našem obličeji pohybují rychlostí přibližně jeden centimetr za hodinu.
Většinou nám jejich přítomnost nezpůsobuje žádné větší problémy, nicméně citlivým osobám, které mají například oslabenou imunitu nebo mají určitá autoimunitní či maligní onemocnění, již jejich přítomnost nejrůznější potíže způsobovat může. Podobně potíže mívají s jejich přítomností také starší lidé nad šedesát let.
Nejčastější problémy, které jsou s tímto roztočem spojené
Pokud se tyto mikroorganismy, například v důsledku nesprávné a nedostatečné hygieny přemnoží, či jde o člověka s oslabenou imunitou, výsledkem jsou nejčastěji nejrůznější kožní problémy, které vzniknou podrážděním kůže.
K nejčastěji spojovaným problémům s trudníkem patří zejména zhoršení projevů akné. Důvodem je zejména to, že tyto mikroorganismy žijí pouze několik málo dní a jejich těla, která se tak na povrchu naší pokožky hromadí, jsou plná nejrůznějších toxinů a bakterií.
Ty jsou pak příčinou vzniku či zhoršení akné. V případě, že již akné trpíte, je proto velmi důležité se o pokožku správně starat a pravidelně ji čistit nedráždivými přípravky, které jsou pro tento typ pleti určeny.
Podobně negativní vliv, jako má tento roztoč na akné, byl prokázán i v souvislosti s růžovkou, kdy roztoč prodlužuje a zhoršuje její projevy. V případě vážných zánětlivých projevů je v těchto případech nutná návštěva lékaře, který pacientovi předepíše antibiotické či kortikoidní mastičky, které se poté na postižená místa aplikují.
V případě, že trudník žije v blízkosti našich řas, může nás trápit nepříjemné svědění v jejich okolí či na očních víčkách. Bylo zjištěno, že tento problém se vyskytuje velmi často u žen a dívek, které mají permanentní řasy či které si nekvalitně odličují oční make up.