Rychlé jídlo, kterým si neutrhnete ostudu ani při slavnostním obědě

Naučte se jídlo, které uvaříte ze surovin, které máte pokaždé doma. Je navíc velmi chutné a hodí se i pro slavnostní příležitosti.

Každá kuchařka má (minimálně) jedno jídlo, které umí znamenitě. Když pak očekává důležitou návštěvu, nakoupí veškeré potřebné suroviny a takříkajíc se blýskne svým kulinářským skvostem. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy taková návštěva přijde nečekaně (nebo na ni zapomněla). Pro takové případy je proto dobré mít v záloze několik receptů, které jste schopné uvařit ze surovin, které máte téměř vždy doma a navíc, které je chuťově lahodné.

Suroviny potřebné pro přípravu:

  • 4 kusy větších brambor
  • 1 kus cibule
  • ½ větší mrkve (nebo 1 celá menší mrkev)
  • 6 kusů kuřecích stehen
  • 150 gramů tvrdého sýru
  • 50 gramů majonézy
  • sůl
  • mletý černý pepř
  • popřípadě další koření dle chuti

Příprava zapečených brambor s kuřecími stehny

Abyste si tento zapečený skvost připravili, budete muset strávit chvíli s nožem a se struhadlem v ruce. Ale nebojte, vyplatí se to. Nejprve si na prkénko položte připravená kuřecí stehna a ostrým nožem je vykostěte a zbavte nechtěného tuku, popřípadě kůže.

Poté je omyjte a nechte oschnout. Následně maso dle chuti osolte a opepřete. Takto připravená stehna rozprostřete do máslem vymazané zapékací mísy. Dbejte na to, aby bylo zakryté celé dno.

Nyní oloupejte a omyjte brambory. Ty poté začněte krájet na tenké proužky. V tomto kroku opravdu dbejte na to, aby byly proužky přibližně stejně široké – předejdete tím případnému nedopečení těch výrazně tlustších, než jsou ostatní. Nyní si vezměte k ruce mrkev, kterou rovněž oloupejte, omyjte a následně nastrouhejte na hrubém struhadle. Vedle připravenou cibuli také oloupejte a nakrájejte co možná nejvíc nadrobno.

Nastrouhanou a nakrájenou zeleninu osolte a opepřete dle chuti (popřípadě můžete přidat i jiné koření) a dobře promíchejte. Takto připravenou směs rozprostřete do zapékací mísy bezprostředně na maso a jemně zahlaďte do roviny. Připravené jídlo zhusta zasypte sýrem. Na sýr poté naneste majonézu do tvaru mřížky a zapékací mísu vložte do trouby předehřáté na 180 °C. Při této teplotě pečte 40-45 minut. Servírování se doporučuje co nejjednodušší – jídlo je velmi chutné samo o sobě.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]