Dnes je pračka spotřebičem, kterým disponuje v podstatě každá běžná domácnost. Tento spotřebič se stal neodmyslitelnou součástí našich životů a značně nám šetří jak čas, tak i peněženku. Dávno jsou pryč doby, kdy hospodyňky musely prát prádlo v ruce, či dokonce na valše. S moderní dobou a jejími výdobytky však přichází i řada otázek, jak správně o takové vysoce sofistikované produkty pečovat.
Péče o pračku v několika bodech
Aby vaše pračka sloužila co nejdéle a nejlépe, je potřeba se o ni náležitě starat. Jakými způsoby to tedy provést?
- Pečujte o dvířka pračky: na těch se často zachytávají nečistoty, tudíž je dobré otírat vnější i vnitřní část vlhkým hadříkem. Zabezpečíte tak i dobré těsnění dvířek.
- Jednou až dvakrát měsíčně omývejte buben pračky: k tomu lze použít jakékoliv bavlněné hadříky, nebo houbičky namočené ve vodě s trochou čistícího prostředku na nádobí.
- Věnujte pozornost čistotě těsnění v pračce: do toho se často zachytávají mince, či různé drobnosti a nečistoty. Může se v něm snadno vytvořit i plíseň, která je nežádoucí a zdraví škodlivá. Je vhodné těsnění omýt jednou za čas taktéž neagresivním saponátem s vodou.
- Čistěte i spodní filtr pračky: na ten často spotřebitel zapomíná.
Před veškerým praním vždy kontrolujte kapsy u oblečení, abyste pračku nepoškodili pevnými a kovovými předměty. Také používejte kvalitní prací prostředek s aviváží.
V případě, že máte v domě přívod tvrdé vody, je ideální používat změkčovače vody, které předejdou tvorbě vodního kamene. Ten může životnost pračky značně snížit.
Je vhodné nechávat dvířka pračky otevřená?
Rozhodně je lepší, když pračku necháte odvětrávat po každém praní a necháte dvířka otevřená. Zpozorněte ale v případě, že máte doma malé děti, nebo čtyřnohé domácí mazlíčky. Ty mohou do pračky velmi snadno zalézt, což je nebezpečné v momentu, kdy si toho nevšimnete a pračku zapnete. Takové případy se již také staly. Tudíž buben pračky vždy kontrolujte, před každým spuštěním pracího cyklu. Některé spotřebiče jsou již vybaveny mimo jiné i dětskou pojistkou, která braní vypnutí, zapnutí pračky a také otevření dvířek.
Komplikace spojené s používáním pračky
Pokud již pračku máte v domácnosti delší dobu, může vykazovat různé známky opotřebování, či dojde k různým provozním komplikacím. Našli jste u pračky po pracím cyklu louži vody? Pak je možné, že odpadní trubky jsou ucpané, nebo netěsní dvířka. Všímejte si, v jakých místech jste vodu našli.
Do opravy, či revize pračky se raději sami nepouštějte, pokud spotřebiči nerozumíte. Doporučuje se zavolat v těchto případech instalatéra, který vše zkontroluje a opraví. Pakliže si budete důsledně myslet na prevenci a správnou péči o pračku, prát v ní budete moci bez potíží po dlouhá léta.
Fotografie: Freepik, Pixabay