Alobalové kuličky výrazně pomohou při praní a sušení prádla

Každá šikovná hospodyňka má v kuchyni alobal, který primárně používá k přikrytí pokrmů při pečení. Tento hliníkový zázrak, který je schopný zadržet teplotu a zabraňuje připalování jídla, má však další skvělá využití. Stačí je jen objevit! Můžete se nechat inspirovat našimi tipy, které vám dozajista usnadní život. 

Jak použít hliníkovou fólii v domácnosti

Alobal můžete použít následujícími způsoby:

  • Při sušení prádla v sušičce: učiňte jednoduchý trik, který zbaví prádla statické elektřiny, která vzniká v důsledku sušení v sušičce. Z alobalu vytvořte tři středně velké koule a vhoďte je do bubnu sušičky. Záhy bude po statické elektřině. Tu absorbují hliníkové koule. 
  • Při ostření struhadla a nůžek: každý kuchař se může potýkat čas od času s tupým struhadlem. K naostření pomůže také kulička alobalu, kterou budete strouhací plošku jemně třít. Stejně tak lze postupovat při ostření nůžek, které již nestříhají, jak by měly. 
  • K efektivnějšímu vyžehlení prádla: teplo prádlo lépe absorbuje, když pod potah žehlícího prkna vložíte kus alobalu. Oblečení tak budete mít vyžehlené mnohem lépe a dříve.
  • Jako ochranu nápojů před obtížným hmyzem: na sklenici, nebo lahev je možné vytvořit alobalové víčko, které můžete propíchnout brčkem a máte po starostech. Hmyz vám nebude padat do nápoje a také jej nebude tolik lákat sladké aroma příslušné tekutiny. 
  • K odstranění uplývajících nečistot: pakliže na dnu vašich oblíbených hrnců uplývají nečistoty, můžete k jejich vyčištění použít kuličku vytvořenou z hliníkové fólie.

Jakými dalšími způsoby můžete použít alobal?

Hliníková fólie je velice účinná i při barvení pramínků vlasů. Ocení ji zejména ženy, které rády aplikují na svou hřívu různé regenerační masky. Pokud vlasy přikryjete alobalem, zvýší se účinek přípravku. Co se týká kosmetiky, je alobal také skvělým pomocníkem. Vyzkoušet jej můžete například při odstraňování laku z nehtů.

Když kouskem hliníkové fólie přikryjete vatový tampon namočený v odlakovači a necháte pár minut působit, půjde lak dobře dolů. Vraťme se však ještě chvíli k čistění předmětů. Pakliže máte doma začernalý, nebo zašedlý řetízek ze stříbra, postačí jej několikrát přetřít kouskem alobalu. Předtím je nutné namočit řetízek do roztoku jedlé sody a vody. 

Na co není alobal naopak vhodný?

Pokud chystáte pro sebe, nebo rodinu svačinu, raději preferujte pro její zabalení potravinovou fólii. Hliníkové fólie jsou sice zdravotně nezávadné, avšak odborníci ji na balení potravin nedoporučují.

A když i přesto alobal použijete, neměl by být v kontaktu s potravinou déle jak čtyři hodiny v kuse. Co se týká použití při pečení, zde údajně nehrozí žádné potíže s případným uvolňováním hliníku do pokrmu. Rozhodně byste se měli také vyvarovat použití alobalu při balení potravin kyselých a slaných.

Fotografie: Zen.yandex