Na jaře zasadíte na podzim sklidíte, ale aby vám úroda česneku a cibule vydržela do zásoby po zbytek roku je nutné je správně uskladnit.
Po sklizni cibule a česneku je velmi důležité je správně uskladnit, abyste předešli hnilobě. Existuje několik triků, díky kterým vám vydrží zásoby po celou zimu a nepodlehnou zkáze. Skladování také závisí na odrůdě, kterou jste si vypěstovali. Vždy je ale lepší vybírat odrůdy, které jsou vhodné ke skladování a mají dlouhou trvanlivost. Sklizeň by měla probíhat až po úplném uzrání plodin a za sucha.
Skladování v chladu
Sklizené plody musí být řádně očištěné od hlíny. Ty, které jsou poškozené nebo vypadají, že by se mohli rychle zkazit vytřiďte a spotřebujte co nejdříve. Nejvhodnější je skladovat česnek i cibuli v chladu, ideálně se k tomu hodí například sklep, kůlna nebo balkón. Doba, po kterou je může používat je až 9 měsíců od sklizně. Chlad zabrání hnilobě, klíčení a vlhkosti, nedochází ke ztrátě živin a znehodnocení.
Optimální teplota jsou 2°C a vlhkost maximálně 80%. Po sklizni se česnek a cibule stále suší a proto je dobré je dát do dobře odvětrávaného prostoru s přísunem čerstvého vzduchu, který z nich odstraní přebytečnou vlhkost, aby správně vyschly a zabrání se tak vzniku nežádoucích plísní.
Skladování doma
Při skladování doma je lepší zvolit například sklep nebo balkón. Pokojová teplota je pro plodiny vysoká a brzy by začali klíčit, nebo by se mohla objevit plíseň. Doma skladujte jen ty, které rychle spotřebujete. Pro skladování je dobré zvolit například lepenkové krabice nebo látkové tašky, kde bude mít česnek i cibule dostatek vzduchu a nebude se zbytečně zapařovat, to vede také k hnilobě. Nejlepším způsobem skladování je svázání provázkem a zavěšení ve vzduchu nebo v síťkách.
Správné skladování česneku
Aby si česnek udržel svojí chuť a všechny živiny je dobré zatavit kořeny voskem nebo parafínem. Lze je také zasypat pískem nebo solí. Tak budete mít jistotu, že po celou dobu skladování bude mít stejnou chuť jako čerstvý. Česnek i po sklizni stále vysychá vždy zatavte pouze kořeny.
Špatné skladování
Nikdy cibuli ani česnek neskladujte v igelitových taškách nebo sáčcích, ty většinou zabrání přísunu vzduchu a plody by mohli začít brzo hnít. Uzavřené plastové boxy také nejsou vhodné. Plodiny nikdy neskladujte v mrazáku, ztrácí tak svojí chuť a živiny.
Další způsoby skladování
Česnek můžete například naložit do soli nebo do oleje a vyrobit si tak skvělou přísadu do jídla. Z cibule se dají vyrobit různé cibulové marmelády, které si zavaříte a uskladníte. Cibuli i česnek můžete přidat do různých zeleninových směsí, které lze také zavařit a v pořádku vám vydrží i do další sezóny. Použít je můžete jako přílohu k masu nebo k večeři na topinku.
Zdroj: GardeningKnowHow