100letý stařík má stejnou rutinu od roku 1983: S pokorou radí své tajemství dlouhověkosti

Fotografie: Wendy Berry / Creative Commons / Attribution 2.0

Většinu lidí zajímá, jaké je tajemství dlouhověkosti. Každý stoletý člověk má trošku jiný recept. Tento muž jednoduše cvičí tři hodiny denně.

V místní posilovně je legendou a všichni ho milují. Je tu denně, a tak ho tu zná každý. Je velkou inspirací pro mnohem mladší lidi, než je on sám. V den jeho 100. narozenin zde na něho nezapomněli a celou tělocvičnu vyzdobili balonky a barevnými fáborky. Čekala tu na něj početná komunita jeho fanoušků, kteří mu chtěli popřát k tak významnému jubileu.

Mnohem mladší lidé by takový trénink nezvládli

Les Savino žije v domově důchodců, odkud každé ráno vyráží do blízké tělocvičny, aby tu strávil tři hodiny tréninkem. Dělá to tak každý všední den, jen o víkendu si dává volno. Za posledních 40 let chyběl jen pouhých šest měsíců, a to bylo kvůli vážné operaci zad. Jeho každodenní rutina zahrnuje 900 opakování, které rozdělí mezi 15 cvičebních strojů. K tomu si přidá 13 km na kole a 4 km na běžeckém pásu.

Takovou tréninkovou porci by nezvládla většina mnohem mladších lidí. Na tvrdý fyzický trénink však byl zvyklý už od mládí. Narodil se v americkém Massachusetts, do rodiny italských přistěhovalců. Během druhé světové války studoval na univerzitě. Školu však brzy opustil, aby se mohl sát pilotem americké armády. Létal na bombardérech B-17 a později se stal leteckým instruktorem. Po čtyřech letech v armádě se vrátil na vysokou školu, aby získal svůj titul.

Ještě nedávno poskytoval podnikům odborné konzultace

Celý profesní život se poté věnoval manažerské práci a 40 let vedl významný podnik. Do důchodu odešel, když mu bylo 83 let, přesto ještě mnoho let poté poskytoval odborné konzultace podnikům, které ho o to požádaly. V posilovně je, tento dříve tvrdý manažer, známý spíše pro svůj ostrý smysl pro humor. Rad ohledně dlouhověkosti však mnoho nerozdal.

Sám říká, že nemá žádné tajemství dlouhověkosti. Je to prý jen vytrvalost, které se prostě musíte držet. A sám ví, o čem mluví. Když se blížily jeho 100. narozeniny, začaly ho přepadat myšlenky, že by se svým tvrdým cvičebním plánem už mohl skončit. Ty však nakonec zaplašil, a tak se k radosti všech objevil v posilovně i po velkolepé oslavě svých narozenin.

Jeho nejoblíbenější jídlo jsou masové kuličky se špagetami, ale musí se dělat na starý italský způsob. Běžně si také pochutnává na svém oblíbeném nápoji, kterým je martini s olivou. Recept na tak dlouhý život nejspíš skutečně neexistuje, ale všimněte si, že lidé, již se dožijí vysokého věku, většinou milují život a jsou stále v nějakém směru aktivní. Setkávají se s lidmi, užívají si, málo si stěžují a odcházet se jim jednoduše ještě nechce.

Zdroj: Today