109letý důchodce sdílí recept na dlouhý život: Pravidelný pohyb a radost z toho, co děláte

Fotografie: Marg / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jak to dělají? Stále více lidí se dle statistik dožívá více než sta let. Mnohé tak zajímá, co je tajemstvím jejich dlouhověkosti. Tento stařík se podělil o své postřehy.

Vincent Dransfield se ani náhodou necítí na svůj věk – a rozhodně se tak nechová. Nejenže denně řídí své auto, aby si dovezl oběd, pohybuje se také bez hůlky. Ložnici má v patře domu a prádlo si naopak pere ve sklepě, a tak denně bez problémů zdolá mnoho schodů. Když se ho zeptáte, jak se cítí, jednoduše odpoví, že skvěle. Čemu tento vitální stařík přisuzuje svou dlouhověkost a vynikající zdravotní stav?

Autem jezdí denně, vaří si i pere

Vincent žije již od roku 1945 v malém domku v americkém Little Falls v New Jersey. Když ho navštívil reportér, aby ho trochu vyzpovídal, na otázku, jak se cítí, odpověděl: „Jak se cítím? Pojďme si někam zatančit, tak se cítím. Měl jsem v životě mnoho, mnoho, mnoho štěstí. Cítím se perfektně.“ A dokazuje to každodenními činnostmi, jako je nakupování, vaření i praní, které mu nedělají sebemenší problém.

Jeho vnučka je ergoterapeutka a ze své praxe zná mnoho lidí, kteří mají problémy s pohybem, jenž je pro ně bolestivý. I ona sama ve svých 48 letech trpí bolestmi více než její o generace starší dědeček. Jak je možné, že ho opravdu nic nebolí, si však nedokáže vysvětlit ani ona. Vincent ovšem prozradil, jaké momenty v životě mu pomohly dožít se tak vysokého věku v plném zdraví.

První věc, kterou zmínil, byla práce na farmě, když byl mladý. V době hospodářské krize nebyl dostatek kvalitních potravin, on k nim ale měl dobrý přístup. Říká, že denně vypil litry čerstvého mléka. Ty podle něho zapříčinily, že má pevné kosti, a daly mu dobrý základ do dalších let. Také v životě dělal to, co ho bavilo.

prarodiče s vnoučaty

Překvapivý výzkum: Senioři, kteří hlídají vnoučata, žijí déle. Jde o reálný elixír mládí a tajemství dlouhověkosti

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Erica Howard Lista (@ericalista)

Pravidelný pohyb a radost z toho, co děláte

Pracoval jako automechanik, ale už v 70. letech ho žena přemluvila, aby odešel do důchodu. Aby i nadále zůstal aktivní ještě intenzivněji se angažoval ve sboru dobrovolných hasičů, ve kterém sloužil přes 80 let – a mnoho z nich byl také jeho náčelníkem. Cítil se mezi mladšími jako doma a denně musel vyvíjet nějakou fyzickou aktivitu, která jeho tělo udržovala v dobré kondici.

Nejstarší žena na světě se podělila o tajemství dlouhověkosti. Každodenně používá tuto metodu, jedině tak se dožij maxima každý

Pravidelný aktivní pohyb tedy považuje za další tajemství dlouhověkosti, ale není příznivcem bezduchého cvičení pro cvičení. Když vidí někoho, jak běhá, směje se a říká: „Kam běží?“ Mnohem více si cenní aktivity, která má nějaký smysl, a vyzdvihuje i to, že si v hasičském sboru vytvořil mnohá přátelství a po smrti jeho ženy to byl právě sbor, kam se uchyloval, aby rozptýlil žal nad její ztrátou.

Pokud si myslíte, že Vincent žil dokonale zdravý život, pak vězte, že uměl i hřešit. Když mu bylo 50 let, začal kouřit a cigarety zahodil až za dlouhých 20 let. Přesto netrpí žádnými problémy se srdíčkem, ani ho netrápí vysoký tlak. Zdá se, že když žijete v radosti a děláte to, co vás baví, zdraví si vás najde samo.

Zdroj: Secretlifeofmom

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]