Droždí, či kvasnice se obvykle používají k pečení koláčů, buchet, rohlíků, housek a chleba. Jejich využitelnost je ale daleko širší. Skvěle totiž poslouží i k hnojení pěstovaných plodin na zahrádce. Nevěříte? Vyzkoušejte a uvidíte sami. Kvasnice totiž samy o sobě zlepšují mikroflóru půdy a tím pomáhají rostlinám lépe prospívat a růst. Z výsledku budete jistě mile překvapení.
Jak vytvořit hnojivo z kvasnic
Zde je několik typů, jak vytvořit efektivní přírodní hnojivo na vaše pěstované plodiny:
- Roztok z kvasnicového chleba a vody: do větší nádoby vlijte 5 litrů vody a rozpusťte v ní kilo kvasnicového chleba. Ponechejte fermentovat asi hodinu. Litr kvasnicového roztoku pak ještě zřeďte asi deseti litry vody. Hnojivo je potřeba připravit bezprostředně před použitím.
- Hnojivo ze suchého droždí: 10 gramů suchého droždí rozpusťte v deseti litrech čisté vody, přisypte asi 2 lžíce cukru a roztok nechte odležet asi 60 minut. Pak zřeďte v poměru 1:5 s vodou.
- Hnojivo z čerstvých kvasnic: rozpusťte 100 gramů čerstvých kvasnic a 50 gramů cukru ve třech litrech čisté vody. Pak nechte roztok fermentovat asi sedm dní. Hnojivo pak řeďte tak, že rozpustíte jednu sklenici roztoku v deseti litrech vody. Doporučená dávka na jeden keř je asi litr tekutiny.
Hnojivo aplikujte na pěstované plodiny na zahrádce dle potřeby, ideálně jednou týdně. Hnojit se doporučuje hlavně v jarních a letních měsících.
Kvasnicové hnojivo je výborné hlavně na jahodník
Výborně na kvasnicové hnojivo reagují jahodníky. Roztok plodiny rovněž ochrání před šedou hnilobou, která je častým nepřítelem všech nadšených zahrádkářů. Jahody je vhodné zalévat během období květu a pár týdnů před slizní. Kvasnicové hnojivo je zkrátka dokonalým pomocníkem a vašim plodinám doplní především draslík. Přejeme vám bohatou letošní úrodu!
Fotografie: Freepik, Pixabay