Profesor epidemiologie a infekčních nemocí Mark Woolhouse z Edinburghu tvrdí, že lidstvo může potenciálně potkat další brzká pandemie způsobená nemocí pod mezinárodním označením „Disease X“.
Zatím o ní ale vědci mnoho nevědí. Mechanismus propuknutí onemocnění není stále znám. První podezřelý případ se objevil v Africe.
Koronavirus není jediný
Podle vědců i profesora epidemiologie Marka Woolhouse může potkat lidstvo za několik let podobná pandemie, jako je ta současná způsobená virem Sars-CoV-2. V jejich hledáčku je tak jakási neznámá nemoc označovaná jako „Disease X“.
Předpokládá se, že může mít daleko horší následky a vyšší úmrtnost než koronavirus. Odborníci stále zkoumají, s čím může souviset. Zatím přišli na to, že se podobá tak trochu průběhu smrtící Eboly. Lidé by se tak měli mít na pozoru a rozhodně se řídit stanovenými hygienickým opatřeními.
Každý rok vědci objeví nový kmen virů
Epidemiologické výzkumy probíhají neustále. Proto se nechal profesor Woolhouse z Edinburghu slyšet, že vědci objeví každý rok zhruba jeden až dva nové virové kmeny. Podle odborníka je důležité přemýšlet o tom, jak lze zabránit masivnímu šíření případné nemoci, aby se neopakovala kritická situace jako za dob koronaviru. To je ostatně i priorita WHO, zabránit vysoké smrtnosti společnosti, pokud by další pandemie propukla.
O nemoci „Disease X“
Nemoc zvaná „Disease X“ se objevila již na kritickém seznamu Světové zdravotnické organizace. Toto onemocnění může být stejně tak nebezpečné jako třeba Ebola nebo SARS. O to složitější je situace, když vědci vůbec netuší, co nemoc vlastně způsobuje.
První podezřelý případ byl zaznamenán v Kongu. Zde onemocněla mladá žena, která byla testovaná na Ebolu, neboť příznaky jí nasvědčovaly. Měla hemoragickou horečku. Její dvě děti se nenakazily a zatím je nikdo neotestoval. Výsledky testu ženy sice známy jsou, ale nejsou nikterak jednoznačné. A tak ji lékaři ihned izolovali od ostatních. Mají podezření, že se může jednat o pacientku nula, která je první nemocnou s „Disease X“. Vše bedlivě sledují odborníci z celého světa. Je nutné předejít katastrofickému scénáři.
Jaké další smrtící viry jsou na seznamu WHO (Světové zdravotnické organizace)?
Světová zdravotnická organizace (WHO) má na seznamu smrtících a lidstvo ohrožujících nemocí nejen „Disease X“. V hledáčku odborníků se nachází i virus Zika, nemoc Nipah a henipavirová onemocnění, horečka Lassa, Ebola a virus Marburg, Krymsko-konžská hemoragická horečka, nebo MERS a SARS. Po negativních zkušenostech s covidem-19 je dle WHO nutné působit preventivně proti další pandemii už nyní. Proto se i „Disease X“ stane předmětem neustálého zkoumání mnoha světových epidemiologů. A nejen ten.
K „Disease X“ se vyjádřil i doktor Fauci
Ředitel amerického Národního institutu Dr. Anthony Fauci rovněž podotknul, že další pandemii může klidně „Disease X“ způsobit. Proto se na něj musí zaměřit nejen vědci z WHO ale i ostatní. Stále je to však jakási hypotetická úvaha, kterou ovšem nelze podceňovat.
Podle šéfa WHO se lidstvo musí tak jako tak za několik let připravit na další pandemii. Musí být, ale lépe připraveno. Viry tu budou s lidmi napořád a nepřestanou mutovat. S tím se musíme smířit.