Všimla si, že její manžel zvláštně zapáchá. Po několika letech lékaři přišli s vážnou diagnózu

Fotografie: Depositphotos

Manželka začala vnímat, že se jejímu muži náhle změnil tělesný pach. Až po mnoha letech se zjistilo, že to bylo kvůli nemoci. Vědci, díky této ženě, nyní vyvíjí novou metodu diagnostiky.

Joy Milne má úžasnou super schopnost, která se nazývá hypersomnie. Jde o velmi dobře vyvinutý čich. Nikdy se nad tím nijak zvlášť nepozastavovala. Když však její muž onemocněl Parkinsonovou chorobou, dala si dvě a dvě dohromady. Uvědomila si, že z něj chorobu cítila už více než deset let před vypuknutím prvních příznaků. Vědci její domněnku potvrdili a odstartovali tak výzkum, který by měl pomoct s včasnou diagnózou této vážné nemoci.

Manžel jí velmi voněl, když se poznali

Potkali se na střední škole. Les Milne byl 17 letý plavec a Joy bylo 16. Vzpomíná, jak s ním tančila na večírku a byla zasažena jeho úžasnou vůní. „Měl nádhernou mužskou pižmovou vůni. Opravdu měl,“ vzpomíná. Všechno na Lesovi se Joy líbilo. Byl velmi přemýšlivý a obecně tichý a měl rád černý humor. Po vysoké škole se vzali a narodili se jim tři děti.

Les byl lékař a Joy zdravotní sestra. Jednoho dne, asi 10 let po svatbě, kdy bylo Lesovi 31 let, se vrátil domů z práce a kupodivu voněl jinak. „Jeho krásná mužská vůně byla pryč, cítila jsem jen nepříjemný kvasnicový zápach vzpomíná Joy. Myslela, že to musí být něco z nemocnice, kde pracoval. Poprosila ho, aby se osprchoval, ale to nepomohlo a během týdnů a měsíců, které následovaly, se zdálo, že zápach zesílil.

Fotografie: Freepik

Začala se postupně měnit i jeho osobnost

Jak roky přibývaly, začala mít Joy pocit, že se nemění jen pach jejího manžela. Byla to jeho osobnost, ve které začala pozorovat změny. Byl náladový a mnohem méně tolerantní.  V jeho 40 letech už měla Joy pocit, že je její muž úplně jiný člověk. O pět let později byla nakonec Lesovi diagnostikovaná Parkinsonova choroba.

Bojoval s ní dlouhá léta a pro celou rodinu to byly těžké časy. Jednoho dne se Joy rozhodla vzít manžela do podpůrné skupiny lidí s touto diagnózou. Když vstoupili do místnosti, Joy okamžitě udeřil přes nos úplně stejný zápach, který cítila ze svého muže. Později v autě se mu s tím svěřila. Les byl lékař a okamžitě mu došlo, co objevného se stalo. Řekl, že tohle se musí dostat k odborníkům.

Jednoho dne se dočkáme testu na včasný záchyt Parkinsonovy choroby

Navštívili vědce na Edinburské univerzitě, který se zabýval výzkumem Parkinsonovy nemoci. Velmi ho to zaujalo a nechal Joy projít tričkovým testem. Zjistilo se, že její nos opravdu dokáže určit, který člověk má Parkinsonovu chorobu. Po nějaké době přišli vědci s teorií, že se nejspíše mění složení kožního mazu a ten vydává jiný zápach. Co je ale podstatné. že tato změna zápachu se děje už mnoho let před vypuknutím prvních příznaků.

Fotografie: Freepik

Momentálně tedy vědci pracují na vyvinutí testu, který by z kožního mazu určil, zda daná osoba trpí Parkinsonem. Včasná diagnostika by tak mohla propuknutí této choroby výrazně oddálit. Les se bohužel výsledků výzkumu nedožil. Zemřel v roce 2015. Přesto, že společně mnoho let bojovali s těžkou nemocí, Joy na Lese vzpomíná s velkou láskou. Je ráda, že mohla svůj život prožít právě s ním.

Zdroj: Time