Začíná to dušností a vyrážkou. Ignorování příznaků může vést k vážným komplikacím

Fotografie: Shutterstock

Inovativní diagnostika alergií umožňuje snížit počet návštěv u lékaře, a tím snižuje riziko nákazy v čekárnách. Pokud se tedy obáváte jít k lékaři z těchto konkrétních důvodů, přečtěte si náš článek. Dozvíte se v něm, jak tato metoda funguje.

Průlom v diagnostice alergií

Koronavirus svým způsobem odsunul další nemoci na druhou kolej. Jenže ony nezmizely. Neléčené a nediagnostikované alergie mohou mít na naše zdraví velmi negativní dopad. Důsledkem může být rozvoj těžké formy alergie, anafylaktický šok nebo bronchiální astmatické záchvaty.

Podle statistik se od března 2020 snížil počet specializovaných vyšetření o 30 %. Toto číslo je alarmující. Pacientům brání k návštěvě strach z infekce i nedostupnost odborníků, kteří mohou být nemocní nebo v karanténě.

Nová metoda diagnostiky alergií, která je spojená s molekulární diagnostikou, významně zkracuje celý proces. Zrychluje diagnostiku i zahájení léčby.

Na čem je založená molekulární diagnostika alergií

Současné metody (laboratorní testy), které například testují pacienta na alergii na břízu, stanovují koncentraci IgE protilátek v krevním séru na směs proteinů, které jsou v bříze obsaženy.

Takové směsi se odborně říká alergenový extrakt. Molekulární diagnostika alergií je test, který umožňuje určit koncentraci protilátek proti konkrétním proteinům (např. alergeny břízy). Těmto proteinům se říká molekuly alergenu.

Tyto molekuly jsou zodpovědné za vyvolání specifických alergických reakcí. Kvantitativní Polycheck testy a multiplexní testy umožňují stanovení IgE protilátek až proti 295 extraktům a molekulám alergenů.

Jak vypadá současná diagnostika alergií

Tradiční postup diagnostiky alergií je následující. Lékař si pacienta prohlédne a na základě rozhovoru a prohlídky stanoví další postup. Určí, jaké testy bude nutné provést. Někteří specialisté, ale neprovádí testy přímo u sebe v ordinaci, proto musí nasměrovat pacienta do specializované laboratoře a na základě výsledků testů se řeší další postup.

Ve většině případů se používají kožní a krevní testy, které nemusí vždy odhalit přesnou příčinu vzniku alergie. Vzniká také časová prodleva od první návštěvy, přes stanovení diagnózy, až po zahájení léčby.

Nová strategie v diagnostice alergií

Nový model diagnostiky je založený na vypracování individuálního profilu alergika. Pacient hned v prvopočátku absolvuje širokospektrální test.

Tato metoda má řadu výhod:

  1. Umožňuje omezit počet kontaktů mezi pacientem, lékaři a laboratoří. Snižuje tedy riziko nákazy koronavirem v ordinacích a čekárnách
  2. Multiplexní testy odhalí široké spektrum alergenově specifických IgE protilátek pro mnoho potencionálních alergenů. To urychluje diagnostiku a optimalizuje léčbu
  3. Dále umožňují určit, zda se musí pacient alergenu vyhýbat naprosto striktně, nebo zda občasný kontakt vyvolá pouze mírnou reakci

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]