Pěstování borůvek pro bohatou úrodu: Pravidla pro výsadbu, zalévání, hnojení a prořezávání

Fotografie: ChristianSW / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Toto oblíbené ovoce se začíná stále více objevovat i na zahradách. Pokud borůvkám dopřejte potřebnou péči, bude se jim dobře dařit v zahradní půdě i nádobách a sklizeň sladkých plodů vás nemine.

Borůvky jsou velmi chutné, ale také obsahují velké množství vitamínů a antioxidantů. Ačkoliv by se klasickým lesním borůvkám v zahradě příliš nedařilo, naštěstí existují odrůdy borůvek, které tu porostou bez větších problémů. U nás jsou oblíbené především kanadské borůvky, jichž však existuje mnoho druhů, a proto se vždy řiďte požadavky pro danou odrůdu. Obecně však borůvky vyžadují kyselou půdu a pravidelnou zálivku. Jak tedy postupovat, aby se jim dobře dařilo a vy se těšili z bohaté úrody?

Vyberte si správnou odrůdu borůvek

Při výsadbě borůvek v mírném klimatu je nezbytné vybrat odrůdu, která se dobře hodí pro váš region. Druhy kanadských borůvek se mohou lišit dobou dozrávání plodů. Ty rané dozrávají již koncem června, ty pozdní jsou připraveny ke sklizni až v srpnu nebo září. Vhodnou kombinací odrůd si tak můžete zajistit sklizeň čerstvých borůvek po celou sezónu. Počítejte také s tím, že kanadské borůvky jsou samosprašné, a je tedy potřeba mít vedle sebe alespoň dva keře, aby došlo k opylení a následné násadě plodů.

Připravte půdu

Půda je jedním z klíčových faktorů, který nesmíte podcenit, pokud chcete, aby se borůvce dařilo. Preferují dobře propustnou, kyselou půdu s pH mezi 4,5 a 5,5. Nejvhodnější je použít rašelinu s příměsí písku. Přidat můžete i perlit, který půdu ještě více odlehčí. Vhodné substráty pro pěstování borůvek dnes seženete v každém zahradnictví. Pokud však nejste příznivci rašeliny, můžete si vytvořit substrát i z listovky, tedy z kompostovaného listí. Zeminu s kyselým pH je potřeba občas doplňovat, protože časem se pH půdy bude zvyšovat.

Výsadba borůvek do zahrady

Vyberte místo s plným sluncem a dobrou cirkulací vzduchu. Vykopejte jámu alespoň půl metru hlubokou a metr širokou. Vhodné je sadbovou jámu vyložit fólií a na dno nasypat vrstvu kamínků nebo jiné vhodné drenáže. Jámu můžete také obložit dřevem z jehličnanů, které ještě více podpoří kyselost půdy. Jámu poté vysypte vhodným substrátem.

borůvkový keř
Fotografie: Freepik

Nyní jemně uvolněte kořenový bal borůvky a umístěte ji do jámy. Korunka musí být nad úrovní půdy. Vyplňte zbytek prostoru zeminou a zpevněte ji kolem rostliny. Důkladně ji zalijte a kolem navrstvěte mulč v podobě dřevěné štěpky z jehličnanů. Ten bude chránit půdu před vysoušením a bude podporovat kyselé pH. Ačkoliv borůvku můžete vysazovat kdykoliv během sezóny, nejlepší dobou je časné jaro nebo podzim.

Výsadba borůvek v kontejnerech

Vyberte nádobu o průměru minimálně 45 cm a ujistěte se, že má drenážní otvory. Naplňte nádobu rašelinou smíchanou s pískem nebo substrátem pro kyselomilné rostliny. Zasaďte borůvku a ujistěte se, že koruna je na úrovni půdy. Rostlinu důkladně zalijte a navrch dejte vrstvu mulče, která pomůže udržet vlhkost. Na spodek nádoby můžete ještě před výsadbou nasypat vrstvu drenáže v podobě kamínků nebo štěrku.

Zalévání a hnojení

Udržujte půdu neustále vlhkou, ale ne přemokřenou. Borůvky mají mělký kořenový systém, proto vyžadují pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Aplikujte pomalu se uvolňující kyselinotvorné hnojivo určené pro kyselomilné rostliny brzy na jaře a znovu koncem jara nebo začátkem léta podle návodu na obalu. V červenci však borůvky přestaňte hnojit, aby dobře přezimovaly.

borůvky na keři
Fotografie: Freepik

Prořezávání borůvek

Keře borůvek prořezávejte každoročně koncem zimy nebo brzy na jaře, abyste odstranili mrtvé, poškozené nebo slabé větve a podpořili otevřenější, produktivnější strukturu. Borůvky plodí na jednoletých výhonech, proto vždy nechávejte dva až tři nejsilnější, které rostou směrem ven. Dávejte pozor na běžné škůdce borůvek, jako jsou mšice, červci a šupinatý hmyz. Pravidelně rostlinu kontrolujte, abyste mohli rychle zasáhnout v případě jejího napadení.

Zdroj: TheSpruce, GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*