Cibule je poměrně nenáročná plodina, chcete-li však při jejím pěstování dosáhnout úspěchů a bohaté sklizně, měli byste dodržovat několik důležitých zásad.
Domácí cibulka, kterou si vypěstujete na vlastní zahrádce, obvykle dosahuje i přesahuje kvalit té kupované. Přestože pěstování cibule není příliš náročnou záležitostí, pokud se pro něj rozhodnete, měli byste se řídit několika zásadami, které vám pomohou vypěstovat zdravé a krásné plody.
Zásady správného pěstování cibule
Při pěstování cibule je primárně nutné zajistit jí veškeré potřebné podmínky, které umožní její optimální výživu a vývoj. Tyto podmínky zahrnují především:
- půdní vlastnosti
- způsob sázení
- výživu a hnojení
- správný čas sběru
Pokud dodržíte veškeré potřebné požadavky, cibule, kterou vypěstujete, bude vždy zdravá, krásná a chutná.
Vlastnosti půdy
Cibule musí být sázena do lehké, mírně zásadité půdy. Pokud máte na zahradě těžkou půdu, je nutné v rádcích pro sázení provést její vylepšení příměsí – ideálně pískem nebo rašelinou. Pokud je půda pro sázení příliš kyselá, měla by se připravovat vždy předchozí podzim prokypřením a přimícháním dolomitu.
Způsob sázení
Před vlastním sázením je dobré cibuli dezinfikovat roztokem manganistanu draselného, v němž by měla být namočena po dobu maximálně 20 minut. Před zasazením odstraňte ze sazenic špičku, aby dobře klíčily. Jakmile jsou cibulky zasazeny, můžete půdu kolem nik posypat solí – to zabrání muškám, aby se na nich usazovaly. Pokud chcete zabránit ostatním škůdcům, aby cibuli napadali, je vhodné v její blízkosti vysazovat mrkev – vzájemně si škůdce odpuzují a lépe prospívají.
Výživa a hnojení
K hnojení cibule nikdy nepoužívejte čerstvý hnůj nebo hnojiva na bázi chloridu draselného či hnojiva dusíkatá, ideální jsou hnojiva fosforečná a síran draselný. Hnojení by mělo být realizováno ve třech fázích:
- hnojení slepičinci, superfosfátem a dřevěným popelem v době, kdy má cibulka jenom několik lístků
- hnojení po 2 týdnech od prvního superfosfátem, močovinou a síranem draselným
- začátkem léta stejnou směsí jako ve druhé fázi
Sklizeň a uskladnění
Cibuli je nutné sklízet ve správném období – ideální je konec července, jelikož srpnové deště ji obvykle promáčí a může začít hnít. Po sklizni odstraňte z cibule hlínu a odřízněte suché stonky – ponechejte pouze jeden na zavěšení. Ideální způsob skladování je ve větrané místnosti na vzduchu, pravidelně ji kontrolujte.
Zdroj: GardeningKnowHow