Zcela vyčerpané slůně bylo zachráněno za pět minut dvanáct. Mezi ním a jeho pečovatelkou následně vznikl vztah, který se jen tak nevidí

Fotografie: Depositphotos

Pro Roxy je její práce zároveň posláním, kterému zasvětila celý svůj život. Se zvířaty často navazuje přátelské vztahy, avšak s malým slůnětem ji pojí něco jedinečného.

Záchranné stanice přijímají zvířata, která se z nějakého důvodu ocitla v nouzi – mohou být zraněná, handicapovaná či například opuštěná. Vzhledem k pokračujícímu ničení biotopů, lovu, pytlačení a měnícím se klimatickým podmínkám je jejich význam bohužel čím dál větší. Záchranářka Roxy Danckwerst pracuje pro jednu takovou stanici již přes dvacet let. Za tu dobu pomohla nespočtu zvířat, ovšem jen s jedním navázala zcela ojedinělý vztah.

Několikadenní slůně zachránili na poslední chvíli

Jakmile záchranáři přivezli několikadenní slůně do záchranné stanice Wild is Life, kterou založila Roxy Danckwerst, bylo na první pohled patrné, že se jedná o zcela vyčerpané zvíře. Našli jej na břehu jezera Kariba (Zimbabwe) a jsou přesvědčeni, že mládě odnesl silný říční proud, když se společně se svým stádem pokoušelo přebrodit rozvodněnou řeku. Moyo – jak Roxy slůně následně pojmenovala – se tak téměř utopil a při příjezdu do záchranné stanice byl vyčerpaný a deprivovaný.

Fotografie: Freepik

Roxy Danckwerst udělala následně vše pro to, aby se slůně co nejrychleji zotavilo. Sloní sameček se totiž potýkal s dlouhodobějšími zdravotními problémy, a také se všeho bál. Jak sama podotýká, Moyo se tak stal její dosud největší výzvou. Za dvacet let tvrdé práce, které záchranně divokých zvířat věnovala, pomohla Roxy navrátit do přírody různé živočišné druhy – ošetřovala nemocné či osiřelé ptáky, primáty i kočkovité šelmy.

Zrodil se mezi nimi unikátní vztah

Aby si Roxy získala Moyovu důvěru, trávila s ním téměř veškerý svůj čas. Záchranářka zašla dokonce tak daleko, že několik týdnů spala po jeho boku. Jakmile jí slůně začalo věřit, rozhodlo se nespustit ženu z očí. Následovalo ji naprosto všude – venku i doma. Mezi těmito dvěma bytostmi vznikl unikátní vztah – mládě začalo Roxy vnímat jako svoji náhradní matku. Během pobytu v záchranné stanici si Moyo mj. vydobyl právo sedět vedle Roxy na gauči, který je umístěný na verandě jejího domu.

Fotografie: Freepik

Slůně rovněž milovalo prostředí kuchyně, kde se snažilo sežrat všechny potraviny, co byly ponechány bez dozoru. Nejraději žvýkal stříbrné lžičky, podotýká Roxy. Nikdy nepotkala zvíře, které by bylo tolik fascinováno stříbrnými věcmi. V záchranné stanici strávil sloní sameček více než 14 měsíců, během nichž sílil a připravoval se na návrat do volné přírody. V současné době se opět prohání africkou divočinou se svým (novým) stádem.

Zdroj: Youtube / BBC, The Animal Club

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]