Ve věku 87 let zemřel milovaný herec, který ztvárnil desítky slavných rolí. Fanoušci a kolegové truchlí

Fotografie: Freepik

Dne 3. června zemřel známý český herec, výtvarník a dramatik, jenž stál u založení slavného Divadla Ypsilon, domovské scény mnoha slavných tváří.

V 87 letech se odebral na věčnost Jan Schmid, herec, režisér, spisovatel, výtvarník i pedagog. Všechny své talenty propojil ve Studiu Ypsilon, které roku 1963 založil a také byl jeho dlouholetým ředitelem. Diváci si jej pamatují i z celé řady filmů, jako je Requiem pro panenku, Něžný barbar nebo Jak básníkům chutná život.

Začínal jako výtvarník v loutkovém divadle

„V požehnaném věku takřka 88 let se uzavřelo dílo mimořádně osobitého a svérázného divadelníka, umělce, kterému se nejen poštěstilo založit vlastní soubor Studio Ypsilon, ale zejména být nepřetržitě 60 let jeho principálem, vůdčí silou, neunavitelným tahounem a neustále překvapujícím leadrem, chrlícím do poslední chvíle nové nápady,“ uvádí Ypsilonka ve své smuteční vzpomínce.

Jan Schmid skutečně oplýval mnoha talenty. Narodil se 14. června 1936 v Táboře a vyučil se malířem skla. Absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a poté nastoupil jako výtvarník v Severočeském loutkovém divadle v Liberci. Tady také roku 1963 založil experimentální soubor Studio Ypsilon, který se v roce 1978 přestěhoval do Prahy.

Umělecké Česko drží minutu ticha. Zemřel herec a tanečník, jehož smrt oplakává zejména Národní divadlo

Ypsilonka byla domovskou scénou celé řady slavných

Jak připomíná TN, šlo o domovskou scénu Jiřího Lábuse, Martina Dejdara, Marka Ebena i Schmidovy manželky Jany Synkové a celé řady dalších známých herců. Pod jeho taktovkou tu vznikly desítky divadelních her. Jan Schmid však psal také knihy, které si sám ilustroval. Věnoval se také kostýmnímu výtvarnictví, scénografii a působil také jako pedagog. Diváci jej znají z filmů Upír z Feratu, Holka na zabití, Amerika, Requiem pro panenku a řady dalších.

V roce 2017 získal Cenu Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění. Poslední rozloučení s Janem Schmidem proběhne 13. června ve velké síni krematoria v Praze-Strašnicích. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o nedávném úmrtí české herecké agentky Hany Kučerové, která zastupovala celou řadu slavných českých herců.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*