Klíšťat jsou malí parazité většinou hnědé barvy. Žijí hlavně v lesích, stejně tak však i u cest, na loukách nebo v městské zeleni. Najdete je i na vaší vlastní zahrádce.
Ke svému přežití potřebují krev zvířat nebo lidí, přisají se tedy na kůži a sají krev. Kromě toho také přenáší velmi nebezpečné choroby. Těmi nejznámějšími jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Pouze proti klíšťové encefalitidě se však lze očkovat. Neznamená to ale, že každé klíště je nakažené. Pokud si ho však najdete zakousnuté, pozorujte se následujících 30 dní kvůli případným symptomům. Jak ho ovšem správně odstranit, aby nehrozily další problémy?
Jak se na vyjmutí klíštěte připravit?
Budete potřebovat dezinfekci a pinzetu. Dají se pořídit i speciální kleštičky na klíště, pointou je ho během vytahování nerozmáčknout ani nepřetrhnout. U každého klíštěte automaticky předpokládejte, že je nakaženo nějakou chorobou. Jeho prasknutí by tak znamenalo kontakt s infikovanou krví. Na rozdíl od blech ho tedy nikdy nemačkejte.
Dezinfikujte místo, kde se přisálo. Poté ho opatrně uchopte pinzetou, ale nekruťte s ním. Místo toho ho pomalu vytáhněte viklavými pohyby. Zůstanou-li v ráně kusadla, není to nic hrozného. Po vytažení místo opět potřete dezinfekcí. Bezpečná likvidace klíštěte znamená například zabalení do kousku toaletního papíru a spláchnutí, případně spálení. Vyskytnou-li se v místě skvrny nebo zarudnutí, kontaktujte svého praktického lékaře.
Mýty spojené s klíšťaty
Ve škole jste možná kdysi dostali varování, že se klíšťata spouští ze stromů. Není to pravda. Obecně totiž žijí v trávě nebo ve křoví, ideálně ve výšce do 1,5 metru. Odvíjí se to od jejich vývojového stádia – čím výše, tím je klíště dospělejší. Hlavně listnaté a smíšené lesy jsou pro klíště domovem. Setkat se s ním dá však prakticky kdekoli, kde je silnější zeleň. Do města ho přináší také ptáci či další zvířata. Můžete ho najít i na břehu rybníků nebo řek.
Za hlavní sezónu klíšťat je prohlašováno léto. Jsou však aktivní, jakmile teplota stoupne nad 5 stupňů Celsia. Kromě tepla potřebuje klíště vlhkost, která ovšem v parnu chybí. V takové situaci přežívá přisáté na hlodavcích. Největší výskyt je statisticky od března do června, dále pak na podzim až do příchodu zimy. Někdy se říká, že klíšťata nejdou na světlé oblečení. Je to naprostý nesmysl. Výhodou je jen to, že na světlé látce je mnohem snáze najdete.
Zdroj: CDC
Napište komentář