V rámci své nejnovější exhortace Laudate Deum upozornila hlava katolické církve na důležitou otázku, která zahrnuje celý svět. Vyzývá proto k postupu proti změnám klimatu.
Svatý otec odkazuje na svou dřívější encykliku Laudatio si“ z roku 2015. Zdůrazňuje přitom, že reakce lidstva na klimatické změny světa je stále velmi pomalá a nedostatečná. Dle Františka se velmi znepokojivě přibližuje zcela kritický bod historie celého světa. Něco, odkud už nebude návratu k dřívějším poměrům. Kritizuje proto především chování těch, kteří nevidí skutečný rozsah problému týkajícího se klimatu. Případně dopady lidstva na něj bagatelizují.
Apel na svět
Poukazuje proto na výraznou potřebu mnohem větší informovanosti i celkového zapojení se do ekologických aktivit. „Svět v podobě, v jaké ho známe, se hroutí. Možná se i blíží k bodu zlomu,“ zdůrazňuje Svatý otec. Hlava katolické církve proto dle webu Webniusy upozorňuje hlavně na nutnost rychlého přechodu k ekologickým, a tedy obnovitelným zdrojům energie. Postupně je tudíž třeba vyřazovat dostupná fosilní paliva. František ale kritizuje i některé firmy.
Ty se totiž podle něj snaží navenek působit mnohem ekologičtěji, než jak se reálně chovají. Případně než jim skutečnost umožňuje. Zveřejněným dokumentem papež poukazuje na důležitost této otázky pro Vatikán. Sídlo svatého stolce se chystá také aktivně zapojit do nacházejících summitů v Dubaji. O situaci stran životního prostředí informoval SvětKreativity již několikrát. Papežův proslov je tak připomínkou odpovědnosti každého z nás za osud planety.
Varovná předpověď pro rok 2024 podle věštce, který varoval i před covidem. Máme se na co těšit
Problém čistého vodíku
Jednou z cest je výroba vodíku coby pohonu, který má nahradit ropné produkty. Ten se však setkává hned s několika problémy. V první řadě není jeho výroba vůbec čistá a technologie skutečně hladké výroby je zatím jen písní budoucnosti. Dosud se tedy vyrábí hlavně ze zemního plynu nebo dalších paliv, stejně jako elektřina. Dle iDnes navíc o tento údajný pilíř bezuhlíkové ekonomiky jeví skutečný zájem málokdo. Realita je tak odlišná. Podle mého názoru však změna jen tak nepřijde.
Celý koncept tak zdaleka nesplňuje původní očekávání, výroba i poptávka dramaticky zaostávají. I Mezinárodní agentura pro energii upozornila, že cíle pro rok 2030 prostě není možné splnit. Třeba v roce 2022 dosáhla jeho spotřeba na celém světě asi 95 milionů tun, což jsou pouhá 3 %. S jeho výrobou se pak pojily emise uhlíku o objemu asi 900 milionů tun, o čemž jsme na našem webu rovněž informovali. Z 99,4 % jde totiž o tzv. špinavý vodík ze zemního plynu nebo uhlí. Jen zbytek je onen kýžený nízkoemisní.
Napište komentář