S rostoucími teplotami se do Evropy dostávají živočišné druhy, které jsou spíše typické pro tropické oblasti. Jedním z nich je také komár tygrovaný.
CNNPrimaNews upozornila na zprávu, kterou vydalo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Z ní vyplývá, že počty onemocnění horečkou dengue v Evropě rok od roku stoupají. Onemocnění přenáší komár tygrovaný, jenž do Evropy migruje z Afriky. V jižních částech Evropy se už usadil a objevil se už i v České republice.
Počet případů se téměř zdvojnásobil
„Počet případů horečky dengue v Evropě rychle přibývá, přičemž některé infekce jsou potenciálně závažné,“ cituje deník Independent varování Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Zatímco v roce 2022 bylo na kontinentu zaznamenáno 71 případů tohoto onemocnění, loni to bylo už 130. Předpokládá se, že v následujících letech počty i nadále porostou.
Horečku dengue přenáší komáři tygrovaní, kteří se do Evropy postupně dostávají z Afriky. Jejich výskyt byl zaznamenán už v nejméně 13 zemích EU, včetně České republiky. Onemocnění se projevuje podobně jako chřipka. Doprovázejí ho také svalové křeče a silné bolesti kloubů. Ve vzácných případech může mít velmi vážný až smrtelný průběh.
Nový nebezpečný virus se nekontrolovatelně rychle šíří po Evropě. Odborníci varují před příštími týdny
Na Kypru je komár, který přenáší žlutou zimnici
Většinu případů horečky dengue však tvoří importované nákazy, kdy si lidé onemocnění přivezou z cest. Takových případů bylo loni v Evropě přibližně 5 000. K dalším onemocněním, jež tento komár přenáší, patří také virus Chikungunya a virus Zika. Tato onemocnění se až donedávna typicky objevovala jen v některých oblastech Afriky, Asie a Ameriky.
S rostoucím oteplováním se i v Evropě vytváří vhodné podmínky pro přežití některých tropických druhů. Dalším z nich je také komár Aedes aegypti, který přenáší žlutou zimnici. Jeho výskyt už byl zaznamenán na Kypru. Odborníci proto lidem doporučují, aby se zbavili stojatých vod ve svých zahradách, používali repelenty a okna opatřili vhodnými sítěmi. Na SvětěKreativity se můžete podívat, jak si vyrobit účinný repelent bez chemie.
Napište komentář