Pokud máte podezření, že se vám někdo ze sousedství připojuje na vaši soukromou Wi-Fi, zkuste několik opatření, jež posílí zabezpečení.
Pokud máte v poslední době problémy s Wi-Fi připojením u sebe doma, vyzkoušeli jste snad všechno, co vás napadlo, ale stále žádná změna k lepšímu, je velice pravděpodobné, že se někdo další připojuje na váš internet bez vašeho vědomí. Odhalit pachatele je však jednodušší, než byste si mysleli.
Kdo využívá váš internet
Abyste zjistili, kdo narušuje vaše soukromí a doslova vám krade vaše Wi-Fi připojení, je potřeba otevřít konfigurační portál. Pokud nevíte, jak na to, postup najdete v každé příručce k routeru. Můžete narazit na možnosti „Traffic Manager“ nebo „Wireless Status“, jak uvádí Gadzetomania. Jakmile otevřete jednu z těchto záložek, objeví se před vámi seznam všech zařízení, která využívají váš internet. Ihned tedy poznáte, zdali je to soused, s nímž jste například sdíleli mezi řečí heslo k vašemu internetu, nebo někdo z rodiny či jiný v blízkosti vašeho domova.
Heslo někdy nestačí
A jak zabránit podobným narušitelům krást rychlost vašeho soukromého připojení? To, že máte svou Wi-Fi zaheslovanou, někdy bohužel nestačí. Existují další způsoby, které posílí zabezpečení vašeho internetu. Samozřejmě v první řadě je dobré změnit si heslo a restartovat router. V takovém případě všichni, kdo využívají vaši Wi-Fi, budou muset heslo zadat opětovně, jenže už jej nebudou znát. Heslo by mělo být skutečně silné, tedy obsahovat i čísla a znaky.
Češi objevili tuto díru v systému, díky které platí za elektřinu zlomek běžné ceny. Zvládne to každý
Změňte také název vaší domácí Wi-Fi, jak radí USNorton. Výrobci dávají svým bezdrátovým směrovačům výchozí SSID (Service Set Identifier, název, který vaše síť používá jako oznámení své přítomnosti jiným zařízením), zpravidla je to název společnosti. Jakmile někdo zadá vyhledávání bezdrátových sítí v okolí, zobrazíte se i vy, čemuž samozřejmě chcete zabránit. Změňte si tedy SSID na něco, co nezveřejňuje žádné vaše osobní údaje, a zároveň vypněte vysílání názvu sítě.
Zvažte také síťové šifrování, které je zpočátku u většiny routerů vypnuto. Jedno z nejnovějších typů šifrování je WPA2 nebo WPA3, změňte tedy nastavení z vypnuto na zapnuto. Pak je tu samozřejmě i možnost pořídit novější model routeru nabízející vyšší bezpečnost. Tímto způsobem přinejmenším ztížíte vetřelcům připojení na vaši domácí síť. Na SvětěKreativity jsme také psali, jak posílit slabý internet.
Zdroj: Gadzetomania, USNorton
Napište komentář