Pračka bývá v každé domácnosti poměrně často používaná. Proto je potřeba se zaměřit i na její pravidelnou údržbu, aby fungovala co nejdéle. Vlivem tvrdé vody se může především v bubnu usazovat vodní kámen, proto je vhodné ho pročistit a vymýt. K těmto účelům nemusíte výhradně používat kupované prostředky. Dobře poslouží i ty, které máte obvykle po ruce v domácnosti.
Jak často čistit pračku?
Modernější pračky mívají integrovanou funkci „Autoclean“, která po spuštění buben dokonale pročistí a zbaví ho usazenin. Pakliže touto funkcí váš spotřebič nedisponuje, zapněte alespoň jednou týdně pračku na prázdno při 60 stupních Celsia. Tak tuto chybějící funkcionalitu nahradíte. Do pracího cyklu lze přidat buď trochu pracího prostředku, nebo vlít do zásuvky ocet.
Odstřeďování pak nastavte na minimální otáčky. Ptáte se, proč zrovna 60 stupňů Celsia může pomoci vyčistit pračku? Tato teplota je ideální nejen k odstranění usazenin, nečistot, ale i k likvidaci škodlivých bakterií, které se mohou zadržovat v bubnu po vyprání oblečení.
Myslete i na zásuvku, do které dáváte prací prostředky
Kromě bubnu si zasluhuje vaši péči i zásuvka, do které standardně aplikujete prací prostředky a aviváž. Pakliže tuto oblast nebudete pravidelně omývat, může se v ní prášek zadržovat, kumulovat a otvory se nakonec ucpou.
Záhyby zásuvky vyčistěte starým zubním kartáčkem namočeným v čistícím prostředku, nebo celou zásuvku vyjměte a nechte odmočit v roztoku z teplé vody a octa. Posléze jen opláchněte čistou teplou vodou, osušte a vraťte zpět do pračky.
Gumové těsnění a filtr jako často opomíjené části pračky
Zaměřit byste se při údržbě pračky měli i na gumové těsnění, které je umístěné kolem bubnu a na dvířkách. Nutné je tyto oblasti pravidelně omývat a osušit. Zadržovaná vlhkost může způsobit zvýšenou tvorbu bakterií a plísní.
A v neposlední řadě se čas od času zaměřte i na čištění filtru pračky, který se nachází v její spodní části. I zde se mohou kumulovat nečistoty a tvořit škodlivé spory a bakterie, které snadnou proniknou do textilií během praní.
Větrání pračky a správné použití pracího prostředku
Po každém pracím cyklu je vhodné nechat dvířka pračky otevřená, abyste zabránili zadržování vlhkosti a tvorbě nepříjemných pachů. Problém může nastat v momentu, kdy máte doma malé děti a čtyřnohé mazlíčky. Aby do bubnu nelezli, je lepší dvířka po vyvětrání pomocí rodičovského zámku zavírat.
Pokud si děláte hlavu s tím, jaký prací produkt je nejlepší, existuje obecné doporučení, že nejideálnější jsou spíš prací gely a také jejich ekologičtější varianty. Gel se totiž rozpustí ve vodě během praní mnohem lépe než klasický prášek.
Jeho zrníčka se při nekvalitním vyždímání mohou zadržovat v tkaninách, což nahrává kožním vyrážkám a alergiím. Prací prostředky se snažte rovněž používat dle toho, na jaké druhy textilií jsou doporučované výrobcem.