Med se od starověku používá jako jídlo i lék. Má velmi vysoký obsah prospěšných rostlinných sloučenin a nabízí několik zdravotních výhod. Nejčastěji se používá na podzim a v zimě k oslazení čaje i výrobě domácích léčivých sirupů proti nachlazení a chřipce. Pojďme se společně podívat na jeho největší zdravotní přínosy.
-
Obsahuje antioxidanty – obsahuje řadu antioxidantů, včetně fenolických sloučenin, jako jsou flavonoidy. Tyto antioxidanty byly spojeny se sníženým rizikem infarktu, mrtvice a některých druhů rakoviny. Mohou také podporovat zdraví očí. Antioxidanty v medu byly spojeny také s příznivými účinky na zdraví srdce, včetně zvýšeného průtoku krve do srdce a sníženého rizika tvorby krevních sraženin.
-
Prospívá srdci – konzumace medu může vést k mírnému snížení krevního tlaku, což je důležitý rizikový faktor pro srdeční choroby.
-
Snižuje cholesterol – zdá se, že med má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Vede k mírnému snížení celkového a „špatného“ LDL cholesterolu při současném zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu.
-
Snižuje hladinu triglyceridů – zvýšené triglyceridy jsou rizikovým faktorem pro srdeční choroby a cukrovku 2. typu. Několik studií ukazuje, že med může snížit hladinu triglyceridů, zejména pokud se používá jako náhražka cukru.
-
Urychluje hojení ran – při aplikaci na pokožku může být med součástí účinného plánu léčby popálenin, ran a mnoha dalších kožních stavů.
Další blahodárné účinky medu
-
Posiluje imunitu
-
Pomáhá s léčbou kašle
-
Podporuje detoxikaci organismu
-
Pomáhá při artritidě
-
Výtečný na potíže s trávením
-
Působí proti nervovým problémům a stresu
-
Pomáhá s lepším spánkem
-
Urychluje léčbu chřipky a nachlazení
-
Skvělý pro dýchací cesty
-
Používá se při vyčerpanosti
-
Obsahuje cenné látky: vitamin A, skupinu vitaminu B, vitamin C, D, E, K, éterické oleje, aminokyseliny, enzymy, bílkoviny, hořčík, vápník, draslík, železo
Nutričně: 1 polévková lžíce medu (21 gramů) obsahuje 64 kalorií a 17 gramů cukru, včetně fruktózy, glukózy, maltózy a sacharózy