Naše tělo je mocný stroj, který zastává všechny životní funkce a stará se o to, abychom se my sami o nic starat nemuseli. I takový stroj se ale může někdy pokazit. Mrtvice může nastat náhle, a to i u zcela zdravého nebo mladého člověka. Velmi často se tato nečekaná indispozice objevuje u žen a je jednou z nejčastějších příčin úmrtí ve vyspělých státech světa.
Pokud se ale mrtvice odhalí včas a pacientovi je poskytnuta odborná pomoc, existuje velká šance, že se podaří všechny negativní následky eliminovat. Podívejte se na 9 varovných příznaků cévní mozkové příhody u žen.
Mrtvice nastává, pokud céva v mozku praskne nebo se zablokuje krevní sraženinou. Mozek je pak zbaven kyslíku a může dojít k nevratnému poškození.
Odhaduje se, že 80 % mozkových příhod je způsobeno mozkovými infarkty, nazývanými také ischemické mozkové příhody. To se děje například při poruchách srdečního rytmu, poškozením malých tepen mozku nebo disekcí krčních a obratlových tepen.
Příznaky mrtvice
U žen je výskyt mrtvice až třikrát pravděpodobnější než u mužů. Na vině je jejich hormonální systém, které způsobuje, že jsou ženy na mozkové příhody náchylnější. Některé příznaky mrtvice jsou však společné pro obě pohlaví. Patří k nim:
- Závratě
- Obtíže s mluvením
- Náhlá paralýza končetiny nebo jedné strany těla
- Poruchy rovnováhy
- Svalová slabost
Ženy mají vyšší riziko
Některé další příznaky jsou ale naopak specifické pro něžné pohlaví. K nim se řadí:
- Škytavka, která se objevuje několikrát denně
- Trvalé bolesti hlavy
- Bolest na hrudi
- Necitlivost v celém těle
Ženy by tyto příznaky neměly ignorovat a doufat, že pominou. Raději je vždy lepší zavolat alespoň lékaři a poradit se s ním o dalším postupu.
Rizikové faktory
Zvláště na pozoru je pak třeba být, pokud se jedná o ženy s jedním či více rizikovými faktory. Mezi ty řadíme:
- Věk: většina mrtvice nastane po 75 letech
- Srdeční onemocnění
- Vysoký krevní tlak
- Vysoký cholesterol
- Cukrovka
- Kouření
- Nadbytek alkoholu
- Nedostatek fyzického cvičení
K mrtvicím často dochází také po těhotenství, menopauze nebo dokonce po hormonální léčbě. Ve všech těchto případech je ještě více než kdy jindy nutné dbát na prevenci a pravidelné lékařské kontroly. V případě jakýchkoliv výše popsaných příznaků není radno čekat, ale raději ihned kontaktovat lékaře.