Dušnost čili pocit neschopnosti popadnout dech, se objevuje zpravidla po těžké námaze nebo během sportovních výkonů, zvláště není-li vaše tělo zvyklé na větší zátěž. Obvykle je spojená se zrychleným lapavým dýcháním a tlakem v oblasti hrudníku. Pokud se dostaví po náročnější fyzické aktivitě, jedná se zpravidla o obvyklý jev a starosti byste si měli dělat především o vaši kondici.
V případě jejího náhlého ataku bez zjevné příčiny však může indikovat závažné zdravotní (respirační) problémy, které byste neměli brát na lehkou váhu.
Obvyklé příčiny náhlé dušnosti
Dušnost indikuje především respirační potíže a v posledních měsících je jedním z velmi pozorně sledovaných symptomů zejména v souvislosti s koronavirovým onemocněním. Kromě něj může být příznakem také dalších akutních nebo chronických nemocí, a to především:
- astmatu
- chronické obstrukční nemoci plic
- hypertenze v plicním cévním systému
- anémie
- nemocí srdce či plic
Pokud pocítíte náhle dušnost bez identifikovatelné předchozí příčiny, může tak znamenat nejen problémy respirační, ale také kardiovaskulární, proto je na místě konzultovat tento příznak se svým lékařem co nejdříve. A to zejména v takových případech, kdy se stav nejenže nelepší, ale postupně zhoršuje.
Projevy dušnosti a její překonávání
Dušnost má několik projevů – vedle zrychleného dýchání a pocitu, že se člověk nemůže dostatečně nadechnout, se jedná také o výrazná omezení v řeči.
Tento aspekt není přímo způsoben napadením řečových orgánů, nýbrž častým nutkáním se nadechovat, které přerušuje prakticky veškeré lidské činnosti včetně hovoru. Pokud dostanete záchvat dušnosti, je potřeba k němu přistupovat následujícím způsobem:
- zastavte jakoukoliv činnost a na chvíli zůstaňte v absolutním klidu
- zavřete oči a pomalu počítejte do deseti
- představujte si bílé světlo proudící do oblasti plic
Potýkáte-li se s ataky dušnosti pravidelně, je dobré často provádět dýchací cvičení posilující svaly na hrudi. Můžete vyzkoušet například toto cvičení:
- Lehněte si na záda a na břicho si položte knihu.
- Začněte pomalu zhluboka dýchat.
- Jakmile dosáhnete kapacity břicha, nadechněte se ještě jednou.
- Pomalu vydechujte.
- Tento cvik zopakujte alespoň desetkrát.
Prevence akutních záchvatů dušnosti
Potýkáte-li se se záchvaty dušnosti často, měli byste asi uvažovat nad změnou životního stylu. S pravidelnými záchvaty dušnosti se obvykle setkávají kuřáci, ale také osoby, jež cvičí jen velmi sporadicky, či alergici. Ideální prevencí dušnosti je tak pravidelná fyzická aktivita a vyhýbání se tabákovým produktům, případně alergenům, které vyvolávají alergické reakce.