Bezdomovec mi do restaurace přišel žadonit o jídlo. Udělala jsem něco, co mezi hosty vyvolalo poprask

Fotografie: Zákupák / Public domain

Cesia Abigal pracovala v kavárně, která jí také patřila. Jednoho dne se u ní ukázal bezdomovec s tím, zda nemá nějaké peníze. Dostal ale jinou nabídku.

Místo prosté hotovosti mu ovšem Cesia nabídla možnost u ní pracovat. Tím začal příběh, který se díky sociálním sítím záhy dostal prakticky do celého světa. Bezdomovec dostal možnost pracovat u ní v kavárně v Minneapolisu v Minnesotě. Když za ní poprvé přišel, neodmítla ho. Její první dotaz však směřoval k tomu, proč vlastně nemá práci. Dle svého tvrzení má složitou minulost a z práce ho často propouštěli. Musel tedy žebrat a někdy i krást.

Atypická návštěva

Ten den ovšem Cesia nutně potřebovala pracovníka a volba tohoto muže se jí velmi osvědčila. O dva týdny později už si bezdomovec dal dvouhodinovou směnu. Jeho činnost zahrnuje mytí nádobí, úklid odpadků a další věci. Když od ní dostal svou první výplatu, objednal si jídlo přímo z její restaurace a následně ho zaplatil. Jednoduše se díky ní totiž cítil po dlouhé době opravdu dobře. Viděla ovšem, že jídlo nekupuje jen pro sebe, ale i pro někoho dalšího.

Konkrétně se jednalo o ženu, která je také bez domova. Jak sám říká, Bůh mu požehnal. Proto nevidí důvod, proč by nemohl pomáhat dalším lidem. Bezdomovectví je jedním z problémů, se kterými si dosud žádný moderní stát nedokázal plně poradit. Existuje sice mnoho iniciativ i hnutí, jež se bezdomovcům snaží pomoct, ne vždy se však setkají s úspěchem. Základním problémem je vůle mnoha lidí bez domova se svým životním stylem vůbec něco dělat.

Problematické skupiny lidí

Mnozí z nich na ulici fungují už celé roky a nemají prakticky jakoukoli potřebu na tom něco měnit. Jsou součástí komunity a jejich denní rutina je prakticky totožná. Mnozí z těch, kteří končí na ulici, se také nemají kam vrátit. Jejich rodina i okolí je zapudily, oni sami mají například problémy s hazardem, drogami nebo alkoholem. Nemluvě o psychických chorobách, zhroucení po traumatu a dalších okolnostech. Nemohou tak vlastně normálně fungovat.

Chtěli pro bezdomovce udělat dobrý skutek. To, co ovšem obdarovaný řekl a udělal, je totálně zaskočilo

Bezdomovci jako ten, který navštívil Cesiinu restauraci, jsou světlé výjimky. Chtějí se sebou něco dělat a snaží se, když dostanou pomocnou ruku. Množí se také případy těch, již si poradili, jakmile jim bylo nabídnuto udělat něco se svým vzhledem. V tom hrál roli například kadeřník, který osobě bez domova nabídl úpravu zevnějšku zdarma. Pak už totiž většina lidí tyto jedince nevnímá jako bezdomovce, snadněji si tedy najdou práci, případně dokonce podnájem.

Zdroj: Megasvet

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]